'Eerste EU-president moet vrouw zijn'

De eerste president van de EU moet een vrouw worden. Daarvoor pleiten drie van de machtigste EU-vrouwen, onder wie de Nederlandse Eurocommissaris Neelie Kroes.

De anderen zijn Margot Wallström, vice-voorzitter van de Europese Commissie, en Diana Wallis, vicevoorzitter van het Europees Parlement.

Naar hun mening is "de juiste man op de juiste plek vaak een vrouw". Ze schrijven dat in de Financial Times. Er is volgens hen geen gebrek aan vrouwelijke gegadigden met kwaliteiten en competenties. 

Circuleren
Ook vinden de drie dat de nieuwe post van hoge commissaris voor Buitenlands Beleid naar een vrouw moet gaan.

De EU-leiders beslissen donderdag tijdens een speciale top in Brussel wie de banen krijgen. Al weken circuleren namen van mannen als premier Jan Peter Balkenende en de Luxemburger Jean-Claude Juncker. Ook de voormalige Letse vrouwelijke premier Vaira Vike-Freiberga zou in beeld zijn voor één van de functies.

Minder vrouwen
Door vrouwen in de topbanen te benoemen wordt Europa volgens Kroes, Wallström en Wallis "rijker en representatiever" en komt de EU "dichter bij zijn burgers".

De nieuwe Europese Commissie die binnenkort wordt geïnstalleerd, zal volgens het drietal waarschijnlijk uit minder vrouwen bestaan dan het huidige EU-bestuur.

Deel deze pagina

Video en Audio

  • » Gouden Palm voor Haneke Video De Gouden Palm van het filmfestival van Cannes gaat dit jaar naar de Oostenrijkse regisseur Michael...28 mei 2012, 438 keer afgespeeld
  • » VN veroordeelt bloedbad in Syrië Video De VN-veiligheidsraad heeft het geweld van het Syrische regeringsleger veroordeeld. Dat gebeurde in...28 mei 2012, 310 keer afgespeeld
  • » Voorman Sharia4Holland opgepakt Video De politie heeft een voorman van Sharia4Holland opgepakt. Het is een man van 29 uit Woerden....28 mei 2012, 1527 keer afgespeeld

Meer video en audio