Egyptische president naar Teheran

Mohammed Morsi» Mohammed Morsi AFP

President Morsi van Egypte brengt eind deze maand een bezoek aan de Iraanse hoofdstad Teheran. Het is voor het eerst na meer dan dertig jaar vijandschap dat een Egyptisch staatshoofd Iran bezoekt.

Aanleiding voor het bezoek is een conferentie van de organisatie van niet-gebonden landen, de 118 leden tellende groep die in 1961 werd opgericht om tegenwicht te bieden aan de twee machtsblokken in de Koude Oorlog. De top is op 30 augustus. Egypte draagt dan het voorzitterschap over aan Iran.

De twee landen lagen overhoop sinds 1979, na de Islamitische Revolutie in Iran en de Egyptische erkenning van Israël. Morsi's voorganger Mubarak trok vooral op met soennitische landen als Saudi-Arabië, traditionele vijanden van het door sjiieten geleide Iran.

Toenadering

Al direct na Morsi's aantreden in juni was er al toenadering tussen Iran en Egypte. De Iraanse president Ahmadinejad belde zijn nieuwe ambtgenoot binnen een week om hem feliciteren. De afgelopen week ontmoetten ze elkaar voor het eerst, tijdens een top van islamitische landen in Mekka.

Deel deze pagina

Video en Audio

Meer video en audio