'Meer steun werkgever bij schulden'

Het aantal loonbeslagen in Nederland groeit snel» Het aantal loonbeslagen in Nederland groeit snel ANP

Door economieverslaggever Bart Kamphuis

Werkgevers moeten personeel met schulden meer ondersteunen. Dat zegt de vereniging voor schuldhulpverlening NVVK. Op die manier kan het ziekteverzuim onder mensen met financiële problemen flink worden teruggedrongen.

Het aantal schuldgevallen stijgt zo snel, dat in sommige bedrijven de deurwaarder bij één op de vier werknemers beslag legt op het loon. Werkgevers zijn daar niet goed op voorbereid.

Loonbeslag heeft grote gevolgen op de werkvloer, zegt NVVK-voorzitter Joke de Kock. "Je ziet dat mensen niet meer slapen, zich slecht kunnen concentreren. Ze bellen veel met allerlei schuldeisers. Alle energie gaat daar naartoe."

Gemakkelijker

Een schuldeiser kan de rechter vragen beslag te laten leggen op het salaris van een schuldenaar die achterblijft met betalingen. De deurwaarder voert de beslaglegging uit, door het gerechtelijk vonnis aan de werkgever bekend te maken.

Het aantal beslagen groeide in het eerste kwartaal met ongeveer 15 procent, blijkt uit een peiling van de beroepsorganisatie voor deurwaarders KBVG op verzoek van de NOS. Het precieze aantal wordt niet geregistreerd. Deurwaarders schatten dat het om "ettelijke honderdduizenden" per jaar gaat.

De groei van het aantal loonbeslagen is een gevolg van de toenemende schuldenproblematiek. Uit recent onderzoek (pdf) blijkt dat één op de tien huishoudens dergelijke problemen heeft. Daarnaast is het schuldeisers de laatste jaren gemakkelijker gemaakt om beslag op inkomen te laten leggen.

Onregelmatig

Financiële problemen komen onder alle lagen van de bevolking voor. Gerechtsdeurwaarder en voorzitter van de KVBG, John Wisseborn: "Lage inkomens hebben natuurlijk wat meer moeite om de eindjes aan elkaar te knopen. Maar er worden ook loonbeslagen gelegd bij mensen met een aantal keren modaal."

Bedrijven en organisaties vinden het moeilijk om over loonbeslag te praten. De NOS benaderde elf bedrijven; acht van de elf verzoeken om informatie over aantallen beslagen werden afgewezen. "Op het moment dat je heel veel mensen hebt die een bepaalde ziekte hebben, dan kun je erover praten, want een ziekte is algemeen geaccepteerd", zegt NVVK-voorzitter De Kock. "Maar op schulden rust een taboe."

Deurwaarder Wisseborn: "In de uitzendbranche werken mensen onregelmatig; de hoogte van hun inkomen is aan wisselingen onderhevig. Daar worden ze dus regelmatig met loonbeslagen geconfronteerd." Randstad, de grootste uitzendorganisatie van Nederland, zegt geen informatie over loonbeslag te geven.

Zere rug

Schoonmaakbedrijf Just Clean wil wel over loonbeslag praten. Volgens directeur Hanane Abdellaoui komt het slechts incidenteel voor bij het bedrijf. Ze zegt zich te schamen als ze een gesprek begint met een medewerker op wiens salaris beslag is gelegd. "Wie wil nou dat zijn werkgever erachter komt dat er bepaalde dingen in zijn leven zijn gebeurd, dat er rekeningen niet zijn betaald?"

Paul den Ronden, directeur van payrollbedrijf Tentoo: "Het betekent een behoorlijke belasting. We zijn een halve fulltimer kwijt aan alleen maar loonbeslagen. Ik snap dat het vanuit de wet een verplichting is. Maar als ondernemer zit je er niet op te wachten dat je geconfronteerd wordt met problemen die elders zijn ontstaan, en een beslag op je capaciteit leggen."

De Kock ziet langzaamaan initiatieven ontstaan bij bedrijven om medewerkers met schulden te ondersteunen. "Er worden budgetteringscursussen gegeven op de werkvloer. Salarisadministraties wordt uitgelegd hoe loonbeslag in elkaar zit."

Het schort vooral, zegt De Kock, aan het herkennen van schuldenproblematiek. "Mensen praten wel over de zere rug en het zere hoofd. En dat is ook waar personeelsfunctionarissen naar vragen. Maar echt vragen naar hoe het nou zit financieel en daarnaar doorvragen, dat doen ze nog te weinig."

Deel deze pagina

Video

  • video Steeds meer werknemers met loonbeslag Werkgevers hebben veel last van het toenemend aantal loonbeslagen. Dat aantal groeit zo snel, dat bij sommige... bedrijven één op de vier werknemers loonbeslag heeft. Dat zegt de Vereniging voor Schuldhulpverlening.
  • video 'Loonbeslag is een behoorlijke belasting' Paul den Ronden van payrollbedrijf Tentoo en Hanane Abdellaoui van schoonmaakbedrijf Just Clean hebben als... directeur te maken met loonbeslag en zijn daar niet blij mee. "Het betekent een behoorlijke belasting. We zijn een halve fulltimer kwijt aan alleen maar loonbeslagen", zegt Den Ronden. Abdellaoui schaamt zich als ze een gesprek begint met een medewerker op wiens salaris beslag is gelegd.
  • video 'Ook loonbeslag bij mensen met ruim modaal salaris' Niet alleen lage inkomens hebben moeite de eindjes aan elkaar te knopen, ook bij mensen met een salaris van... een aantal keren modaal wordt beslag op hun loon gelegd. Dat zegt gerechtsdeurwaarder en voorzitter van de KBG, John Wisseborn.

Audio

  • 'Nog behoorlijk taboe op financiële problemen werknemers' Als manager schuldhulpverlening bij de gemeente Tilburg en voorzitter van de vereniging voor schuldhulpverlening NVVK ziet Joke de... Kock loonbeslag het vaakst voorkomen in branches met lage lonen.
  • 'Best wat haken en ogen aan loonbeslag' Gerechtsdeurwaarder John Wisseborn, voorzitter van de beroepsorganisatie KBvG, geeft toelichting bij een peiling waaruit blijkt dat... het aantal loonbeslagen fors toeneemt. Dat is niet alleen voor de schuldenaar maar ook voor zijn werkgever vaak lastig.
  • 'Wie wil nou dat zijn werkgever weet dat hij schulden heeft?' Steeds meer werknemers krijgen loonbeslag. En het zijn niet alleen de schuldenaren die daar last van hebben. Bij sommige bedrijven... is bij 1 op 4 medewerkers beslag gelegd op het salaris, zegt de vereniging voor schuldhulpverlening NVVK. Uit een peiling van de beroepsorganisatie van gerechtsdeurwaarders blijkt dat in het eerste kwartaal van dit jaar het aantal loonbeslagen met zo'n vijftien procent is gestegen.

Video en Audio

Meer video en audio