Erasmus MC: maak dure pillen zelf

De kosten in de zorg lopen op» De kosten in de zorg lopen op ANP Xtra

Het Erasmus MC wil dat Europa zelf dure geneesmiddelen gaat produceren om daarmee de farmaceutische industrie deels buitenspel te zetten.

Hans Büller, voorzitter van de raad van bestuur van het Erasmus MC, vindt dat een consortium van EU-landen dure geneesmiddelen voor zeldzame ziektes in eigen beheer moet ontwikkelen en produceren. Alleen dan worden middelen betaalbaar en blijven dan beschikbaar voor iedereen. Als er niets verandert, zal volgens Büller onduidelijk blijven hoe de prijs van dure geneesmiddelen is samengesteld.

"Ik zou heel graag willen dat we het op Europees niveau als een verantwoordelijkheid zien die geneesmiddelen te ontwikkelen", zegt Büller. "Dan zijn we niet meer afhankelijk van grote farmaceutische industrieën die op allerlei manieren hun boeken gesloten kunnen houden." Eerder al had het AMC opgeroepen tot een Europese aanpak van het probleem.

'Lapmiddel'

Büller komt met zijn plan na de recente discussie rond de vergoeding van dure geneesmiddelen voor zeldzame ziekten, zoals Pompe en Fabry. Het College voor Zorgverzekeringen (CVZ) wil die vergoedingen stoppen. Büller heeft grote moeite met het CVZ-advies: "Hoe durf je een discussie aan te gaan als er op dit moment patiënten worden behandeld met het middel". Hij vindt dat het college "een onkiese, politieke positie" inneemt.

Volgens Büller zijn onderhandelingen over de prijs, zoals minister Schippers van Volksgezondheid die met de geneesmiddelenindustrie gaat voeren, een lapmiddel. De situatie vraagt dringend om een rigoureuze en onorthodoxe aanpak, zegt hij.

Deel deze pagina

Video

De baas van het grootste ziekenhuis van Nederland wil de farmaceutische industrie deels buitenspel zetten bij... de productie van geneesmiddelen. Hans Büller, bestuursvoorzitter van het Erasmus MC vindt dat een Europees consortium enkele dure geneesmiddelen zoals die voor zeldzame ziektes als Pompe en Fabry in eigen beheer moet produceren.

  • Erasmus MC: maak dure pillen zelf

    De baas van het grootste ziekenhuis van Nederland wil de farmaceutische industrie deels buitenspel zetten bij... de productie van geneesmiddelen. Hans Büller, bestuursvoorzitter van het Erasmus MC vindt dat een Europees consortium enkele dure geneesmiddelen zoals die voor zeldzame ziektes als Pompe en Fabry in eigen beheer moet produceren.

  • 'Die geneesmiddelen moet Europa zelf maken'

    Hans Büller, voorzitter van de Raad van Bestuur van het Erasmus MC wil een Europees Consortium dat... geneesmiddelen voor zeldzame ziekten gaat maken. "We moeten hier voor niet meer afhankelijk zijn van de industrie."

  • 'Zo werkt die farmaceutische industrie'

    De ontwikkeling van het geneesmiddel tegen Pompe maakte Hans Büller van dichtbij mee. Arnold Reuser en Ans... van der Ploeg van het Sophia Kinderziekenhuis in Rotterdam deden vanaf 1984 baanbrekend onderzoek naar de oorzaken van de ziekte. "Er is niets mooier om als arts te ontdekken hoe het werkt", zegt kinderarts Büller. De bestuursvoorzitter van het Erasmus MC beschrijft wat er daarna gebeurde. Hoe het team van artsen de farmaceutische industrie benaderde voor de ontwikkeling van een geneesmiddel. En terecht kwam in wat hij noemt "de grote wereld van investeringen en beursanalisten". Hij zegt: "Dan gaat het over wie bereid is die eerste miljoenen euro's er in te steken".

  • 'CVZ verdient pak op de billen'

    Hans Büller vindt dat het College voor Zorgverzekeringen met het conceptadvies buiten zijn bevoegdheden... treedt en hekelt de manier waarop de discussie wordt gevoerd.

Video en Audio

Meer video en audio