Voeckler wint koninginnerit Tour

Thomas Voeckler» Thomas Voeckler NOS

Thomas Voeckler heeft de zestiende etappe in de Tour gewonnen. De Fransman soleerde in de koninginnenrit van Pau naar Bagneres-de-Luchon, waar hij ook in 2010 al triomfeerde, naar zijn tweede zege in deze Tour. Ook hield hij aan zijn huzarenstukje de bolletjestrui over.

In de rit met vier Pyreneeën-klassiekers (Aubisque, Tourmalet, Aspin, Peyresourde) was Voeckler over van een omvangrijke kopgroep met Steven Kruijswijk, Johnny Hoogerland en Laurens ten Dam, die uiteindelijk tiende werd.

Geletruidrager Bradley Wiggins finishte op 7.08 samen met Vincenzo Nibali en Chris Froome. Cadel Evans was de grote verliezer; de Tour-winnaar van 2011 gaf bijna vijf minuten toe op Wiggins.

155 renners van start

Zonder de na een positieve dopingtest uit koers gehaalde Fränk Schleck, begon om 11.18 uur het nog uit 155 renners bestaande Tour-peloton aan de zestiende rit van Pau naar Bagneres-de-Luchon.

In de 197 kilometer lange loodzware etappe in de Pyreneeën moesten twee cols van de buitencategorie (Aubisque en Tourmalet) en twee van de eerste categorie (Aspin en Peyresourde) worden bedwongen.

Na ruim twintig kilometer ontstond een grote kopgroep. Tot de 38 vluchters behoorden naast Hoogerland, Ten Dam en Kruijswijk ook Pierrick Fédrigo (de winnaar van de vijftiende etappe), Fredrik Kessiakoff (de drager van de bolletjestrui), Chris Sörensen, Daniel Martin, Aleksander Vinokoerov en Voeckler.

Voeckler en Feillu nemen leiding

Na 53,5 kilometer meldde Voeckler, in 2010 ritwinnaar in Bagneres-de-Luchon, zich als eerste van de vluchters op de Col d'Aubisque. Kessiakoff passeerde in zijn bolletjestrui de top als tweede. Het al wat uitgedunde peloton volgde op 4.30.

In de afdaling kwamen in de hoofdmacht Romain Zingle en Vladimir Goesev ten val. Daaraan hield Goesev een gebroken sleutelbeen over, waardoor de Rus de strijd moest staken.

Tijdens de beklimming van de Tourmalet viel de kopgroep uiteen. Uiteindelijk bleven Voeckler en Brice Feillu vooraan over. Op de top, na 120,5 kilometer, hadden zij ruim een minuut voorsprong op een groep met Kessiakoff en Ten Dam en meer dan tien minuten op het peloton.

Problemen Evans op laatste cols

Tijdens de beklimming van de Aspin ging het licht uit bij Kessiakoff, wat voor de op diens bolletjestrui azende Voeckler zeer welkom was. Hij deed op de top (46,5 kilometer van de meet) alvast goede zaken door als eerste door te komen.

Ten Dam kon in de klim eerst aanhaken bij het eerste achtervolgende groepje, maar loste nog voor de top. In de groep met geletruidrager Wiggins kon Evans in de klim het door Vincenzo Nibali en Ivan Basso flink opgevoerde tempo niet volgen.

In de aanloop naar de Peyresourde kon Evans op zijn tandvlees weer aansluiten bij de groep met favorieten. De laatste klim, de Peyresourde, was de Tour-winnaar van 2011 echter te machtig.

Voeckler pakt bolletjestrui

Voeckler gebruikte de beklimming van de Peyresourde om het eerste deel van zijn missie te volbrengen; na bij Feillu weggereden te zijn, nam hij op de top de bergtrui over van Kessiakoff.

Chris Sörensen nam de rol van eerste achtervolger over van de moegestreden Feillu. Ten Dam handhaafde zich knap in een volgend groepje, maar ondanks zijn harde werken kwam dat niet dichterbij.

Sorensen slaagde er op zijn beurt niet in om Voeckler te naderen. De Fransman, die in Bagneres-de-Luchon ook in 2010 won, reed onbedreigd naar zijn tweede ritzege in deze Tour. Toen hij finishte worstelde Evans ver daarachter nog om de schade beperkt te houden.

Evans strijdt voor hopeloze zaak

Evans zag tijdens de beklimming van de Peyresourde het hopeloze van zijn missie al in. Hij raakte steeds verder achterop en dat betekende dat Tejay van Garderen, de drager van de witte trui, zijn kopman niet langer hoefde bij te staan en zijn eigen plan kon trekken.

Nibali greep de Peyresourde aan voor een aanval op Wiggins, maar die kwam met de hulp van ploeggenoot Chris Froome terug bij de Italiaan. In de afdaling zag Nibali zijn dadendrang ook niet met progressie in het klassement beloond.

Jurgen van den Broeck, Haimar Zubeldia en Van Garderen boekten wel een plaats winst doordat Evans bijna vijf minuten verloor en zakte naar de zevende plek.

Deel deze pagina
Dit artikel zit in dossier...

Jaaroverzicht 2012

Video

Een samenvatting van de zestiende etappe van de Tour de France 2012, van Pau naar Bagnères-de-Luchon.

  • Tour 2012: tweede ritzege Voeckler

    Een samenvatting van de zestiende etappe van de Tour de France 2012, van Pau naar Bagnères-de-Luchon.

  • Tour 2012: slotfase zestiende rit

    De finish van Thomas Voeckler in de zestiende etappe van de Tour de France van 2012, een rit van Pau naar... Bagnères-de-Luchon.

  • Evans lost op Aspin

    Cadel Evans lost op de Col d'Aspin, in de zestiende etappe van de Tour de France van 2012. De Australische... Tour-winnaar van 2011 zal zijn 'titel' niet prolongeren.

  • Horner duikelt bergop berm in

    In de zestiende etappe van de Tour de France 2012 botst Chris Horner bergop op een steen en valt in de berm.

Video en Audio

  • » Twintig jaar CL: veel mooie finales Video Twintig jaar Champions League heeft veel mooie finales opgeleverd. Een greep uit het archief.21 mei 2013, 921 keer afgespeeld
  • » Roland Garros: 26 mei tot en met 9 juni Video Van 26 mei tot en met 9 juni is het weer zover: graveltennis vanaf Roland Garros bij de NOS.21 mei 2013, 119 keer afgespeeld
  • » Blom over doping bij Juventus Audio Ajax verloor in 1996 de Champions League-finale van Juventus. De Italianen wonnen na strafschoppen...21 mei 2013, 688 keer afgespeeld

Meer video en audio