ECB verlaagt rente niet

ECB in Frankfurt» ECB in Frankfurt ANP

De Europese Centrale Bank (ECB) heeft besloten de basisrente in de eurozone ongewijzigd te laten.

Sinds december staat het belangrijkste rentetarief op 1 procent, het laagste niveau sinds de invoering van de euro in 1999.

Het rentebesluit is geen verrassing. De meeste economen gingen ervan uit de ECB de rente ongemoeid zou laten. Door de aanhoudende problemen in de eurozone werd wel aangedrongen op maatregelen door de ECB.

Economie stimuleren

Volgens sommigen zijn er goede redenen om de rente wel te verlagen, zoals de verzwakkende Europese economie, de voortslepende schuldencrisis, en een dalende inflatie.

Met een verlaging van de basisrente dalen op termijn ook de rentetarieven voor de hypotheekrente, kredieten voor bedrijven en consumenten, maar ook de spaarrente. De lagere kosten voor geldverstrekking moeten de economie stimuleren.

Analisten houden nu rekening met een renteverlaging in juli.

Inflatie

Een lagere rente kan echter de inflatie aanwakkeren. Die ligt al meer dan anderhalf jaar boven de 2 procent. De ECB ziet een inflatie van maximaal 2 procent als wenselijk.

De laatste maanden daalt de inflatie in de eurozone weer langzaam. Volgens de laatste ramingen bedroeg de inflatie in mei 2,4 procent. De zwakke economie, de lagere consumentenbestedingen en de dalende olieprijs zorgen ervoor dat de kosten van levensonderhoud dalen.

Deel deze pagina

Video en Audio

Meer video en audio