'Rechtsstaat Suriname in geding'

Cynthia Valstein-Montnor, president van de krijgsraad» Cynthia Valstein-Montnor, president van de krijgsraad ANP

"Deze dag zal duidelijk worden of Suriname een rechtsstaat is, of dat die door de amnestiewet aan diggelen is gebracht." Dat zegt Henri Behr, broer van de journalist Bram Behr, een van de slachtoffers van de Decembermoorden.

De vraag is in welke mate het proces voor de krijgsraad tegen president Bouterse en 22 andere verdachten van de moorden in 1982 wordt beïnvloed door deze wet.

Gedrocht

Vandaag zou het Openbaar Ministerie in Paramaribo de eisen uitspreken in het strafproces tegen de verdachten van de Decembermoorden. Maar advocaat Gerard Spong zei in Nieuwsuur dat er aanwijzingen zijn dat het OM zal vragen om de zaak niet-ontvankelijk te laten verklaren.

Volgens Spong zijn er nog twee andere mogelijkheden. Het OM kan gewoon doorgaan, omdat het van mening is dat de wet in strijd is met internationale verdragen. Het is ook mogelijk dat de aanklager geen requisitoir houdt en dus niets meer doet.

Behr heeft geen idee welke kant het met het proces uitgaat. "De onafhankelijkheid van de krijgsraad kan in het geding komen. De rechtelijke macht moet besluiten of ze meegaat met een gedrocht van de wetgevende macht."

Spijt

Vorige week riep Behr Bouterse in een open brief op om een "handreiking" te doen naar het Surinaamse volk door mee te werken aan de rechtszaak en spijt te betuigen. "Bouterse zal dat niet doen. De laatste strohalm heeft hij weggevaagd door binnen 24 uur de amnestiewet te bekrachtigen."

Bouterse wordt volgens Behr gesteund door tachtig tot honderd medestanders die "een kliek" rond de president vormen. "Suriname is een mooi land, maar het wordt door deze groep onbeschaafd gemaakt." Behr vreest dat Bouterse en zijn aanhangers, gesteund door de amnestiewet, van Suriname een bananenrepubliek zullen maken.

Deel deze pagina

Video

  • video Een spannende dag voor Suriname Over enkele uren wordt het proces tegen de verdachten van de decembermoorden hervat. Vandaag zou het Openbaar... Ministerie de straf-eisen uitspreken tegen de 22 verdachten, onder wie president Bouterse. Maar sinds het parlement vorige week de omstreden amnestiewet aannam is het onduidelijk wat er nu gaat gebeuren.
  • video Gerard Spong over amnestiewet Het zijn spannende dagen voor veel Surinamers. Wordt Desi Bouterse alsnog veroordeeld voor zijn aandeel in de... decembermoorden, ook al is er een amnestiewet aangenomen die dat moet voorkomen.

Audio

  • 'Een belangrijke dag voor Suriname' In Suriname zullen vanmiddag alle ogen zijn gericht op aanklager Elgin van de krijgsraad. Hij zal dan bepalen of er een strafeis... tegen preident Desi Bouterse komt of niet. Een gesprek met Henri Behr. Zijn broer, de journalist Bram Behr, was een van de slachtoffers van de Decembermoorden.
  • Overzicht: proces Decembermoorden tot nu toe Het is een cruciale dag voor Suriname. Want vanmiddag is er een bijzondere zitting in het kader van het 8 december strafproces. Op... de agenda staat de strafeis voor de 22 verdachten van de decembermoorden uit 1982. Het Surinaamse parlement stemde vorige week in met een amnestiewet, die bepaalt dat hoofdverdachte president Bouterse en de 21 andere verdachten niet gestraft kunnen worden.

Video en Audio

Meer video en audio