Internationale conferentie over Syrië

De ministers van Buitenlandse Zaken van Tunesië, Qatar, Oman en Marokko kwamen bijeen op de vooravond van de conferentie» De ministers van Buitenlandse Zaken van Tunesië, Qatar, Oman en Marokko kwamen bijeen op de vooravond van de conferentie EPA

Westerse en Arabische landen die zich de Vrienden van Syrië noemen, komen vandaag bijeen in Tunis. Op de internationale conferentie in de Tunesische hoofdstad zullen diplomaten een ultimatum aan de Syrische president Assad bespreken.

In het ultimatum zullen naar verwachting eisen staan over een staakt-het-vuren en het verlenen van toegang aan hulpverleners.

'Eindelijk'

"Bijna een jaar nadat in Syrische steden verzet uitbrak tegen het regime van Bashar al-Assad, komt de internationale gemeenschap eindelijk bijeen", stelt arabist Petra Stienen. "We zullen op deze conferentie zien wat de internationale gemeenschap daadwerkelijk kan doen."

"Dat de Vrienden van Syrië zo bij elkaar komen, zegt volgens mij al genoeg", aldus correspondent Sander van Hoorn. "Ze kunnen het via de VN-Veiligheidsraad niet regelen, want daar liggen China en Rusland dwars. Dus proberen zet het op deze manier."

China en Rusland zijn niet aanwezig op de conferentie omdat het Syrische regime niet aan de onderhandelingstafel zit. Beide grootmachten willen dat er door dialoog met Damascus een eind komt aan het geweld in de Syrische steden.

Verenigde Naties

Het geweld begon bijna een jaar geleden en heeft volgens schattingen van de Verenigde Naties al ruim 5000 levens gekost.

De VN heeft gisteren Kofi Annan aangesteld als speciaal gezant voor Syrië. De oud-secretaris-generaal moet aan een vreedzame oplossing werken, staat in een verklaring.

Deel deze pagina

Video

'Vrienden van Syrië': stop geweld in Syrië

Het is een nieuwe dag in Syrië, maar aan het geweld in het land verandert niets. Vandaag zijn er volgens de oppositie weer veel... doden gevallen. Om het geweld een halt toe te roepen zijn vertegenwoordigers van tientallen landen in Tunesië bijeen gekomen. Ze roepen op tot een onmiddellijk staakt-het-vuren.

Audio

  • Verhofstadt: te laat op gang gekomen tegen Syrië Een gesprek met Guy Verhofstadt, fractieleider van de Liberalen in het Europese parlement, over Syrië.
  • Frank Renout: Sarkozy noemt dood journalisten Homs moord Frankrijk wil dat er snel humanitaire corridors worden aangelegd in Syrië. Correspondent Frank Renout.
  • OOG donderdag: vooruitblik op de Syrië-conferentie Westerse en Arabische landen die zich vrienden van Syrië noemen komen vrijdag bijeen in Tunis. Correspondent Sander van Hoorn en... arabiste Petra Stienen blikken alvast vooruit.

Video en Audio

Meer video en audio