Romney wint voorverkiezingen Florida

Mitt Romney na zijn zege in Florida» Mitt Romney na zijn zege in Florida AFP

Mitt Romney heeft de voorverkiezingen in Florida gewonnen. Na telling van 99 procent van de stemmen komt hij uit op 46 procent. Zijn voornaamste rivaal Newt Gingrich blijft steken op 32 procent.

De andere twee kandidaten, Rick Santorum en Ron Paul, volgen op grote afstand. Zij voerden overigens geen serieuze campagne in Florida, omdat zij daar het geld niet voor (over) hadden.

Lees verder onder de tabel

KandidaatUitslag Florida
Percentage geteld: 99%

itt Romney
Mitt Romney

46%
WIDTH: 50px; HEIGHT: 50px
Newt Gingrich
32%
WIDTH: 50px; HEIGHT: 50px
Rick Santorum
13%

WIDTH: 50px; HEIGHT: 50px
Ron Paul

7%

Bron: CNNPolitics

In zijn overwinningsspeech had Romney, ondanks een harde campagne, vriendelijke woorden voor zijn rivalen. Hij feliciteerde ze met hun prestaties en voegde eraan toe dat de verschillen tussen de kandidaten de Republikeinse partij niet zwakker maken, maar juist sterker. "Het verenigt ons voor de campagne voor de verkiezingen."

Toch gaf hij - uiteraard - nog wel een steek onder de gordel. "Anders dan mijn tegenstanders weet ik hoe ik banen moet scheppen", zei Romney, verwijzend naar zijn eigen verleden in het bedrijfsleven en de slechte Amerikaanse economie.

Verder had Romney in zijn opvallend korte speech het vooral over president Obama. Die staat volgens Romney voor "het slechtste van wat er van Europa is geworden". De Republikeinen en de conservatieve Tea Party voeren campagne tegen de 'socialistische Obama'.

Newt Gingrich had na afloop van de verkiezingen opvallend genoeg geen vriendelijke woorden voor Romney. In zijn toespraak feliciteerde hij de winnaar niet. Hij had wel een felle aanval op het establishment van beide partijen. "Dit is een campagne van gewone mensen. We willen onze wil opleggen aan het establishment van beide partijen."

Onvermijdelijke kandidaat

De winst van Romney kwam niet als een verrassing. De peilingen van de afgelopen dagen voorspelden al een zege. De vraag was alleen hoe groot de winst van Romney zou zijn. Hij voerde een harde aanvalscampagne om Gingrich klein te krijgen. Als veruit de rijkste kandidaat had Romney daar de middelen voor. Ook tijdens de debatten voorafgaand aan de verkiezingen in Florida deed Romney het beter dan Gingrich.

De grote zege in Florida is een opsteker voor Romney. Vorige week verloor hij nog in het conservatieve South Carolina. Nu hij het veel gematigder Florida heeft gewonnen, kan hij gaan claimen dat hij de onvermijdelijke kandidaat is voor de Republikeinen. Waarschijnlijk zal hij ook zijn tegenstanders gaan oproepen om de race te beëindigen.

Doorgaan

Toch heeft Gingrich al gezegd dat hij zal doorgaan met zijn strijd. "We gaan elke strijd aan en we zullen eindigen als winnaar op de conventie in Tampa in augustus." In de zaal van Gingrich hing een groot bord met de tekst 'nog 46 staten te gaan'.

Ook Santorum en Paul zijn nog niet van plan op te geven. Beiden voerden de afgelopen dagen campagne in Nevada en Colorado waar de volgende voorverkiezingen worden gehouden.

Santorum reageerde vanuit Nevada op de uitslag in Florida. Hij had het vooral over Gingrich en de discussie die hij soms losmaakt: "We moeten geen kwestie maken van Gingrich, we moeten een kwestie maken van president Obama."

Een lange race kan vervelend zijn voor Romney. Hij moet dan het hele voorjaar campagne blijven voeren in plaats van dat hij zich kan richten op fondsenwerving voor de algemene verkiezingscampagne in de herfst.

Deel deze pagina

Video

  • video Romney wint voorverkiezingen in Florida De Republikeinse voorverkiezingen in de staat Florida zijn gewonnen door Mitt Romney. Hij versloeg zijn... belangrijkste tegenstander, Newt Gingrich, met groot gemak
  • video Gingrich wil van geen opgeven weten Sommige Republikeinen in de VS maken zich zorgen. Zelfs voor Amerikaanse begrippen is de campagne keihard en... dan vooral die tussen Romney en zijn grote rivaal Newt Gingrich. Gingrich wil maar niet opgeven.

Audio

  • Romney haalt uit naar Obama in overwinningstoespraak Mitt Romney heeft zijn tegenstander Newt Gingrich met een overweldigende meerderheid verslagen in de voorverkiezing in Florida. In... zijn overwinningstoespraak haalde Romney hard uit naar president Obama. Correspondent Wessel de Jong.
  • 'Gingrich is de beste man om de rotzooi van Obama op te ruimen' Mitt Romney heeft een grote stap gezet om de presidentskandidaat te worden van de Republikeinen. Door de belangrijke... voorverkiezingen in Florida met een overweldigende meederheid te winnen, heeft hij zijn tegenstander Newt Gingrich een gevoelige slag toegebracht. Maar die heeft al verzekerd niet te zullen opgeven. Een reportage van correspondent Wessel de Jong.

Video en Audio

Meer video en audio