Groothuis wereldkampioen sprint

Stefan Groothuis» Stefan Groothuis NOS

Stefan Groothuis heeft in Calgary de wereldtitel sprint veroverd.

De Control-schaatser bleef de Zuid-Koreanen Lee Kyou-hyuk en Mo Tae-bum knap voor in een wereldrecord punten van 136.810. Jeremy Wotherspoon was sinds januari 2003 recordhouder met 137.320.

Groothuis zakte zondag door de 500 meter (twaalfde) in het klassement van de derde naar de vijfde plaats, op 0,65 van Lee, de viervoudig wereldkampioen.

Na die 500 meter had Groothuis gezegd dat zijn "ultieme race" nog moest komen en hij hield woord; de Empenaar reed op de 1.000 meter een vlekkeloze race, waarin hij in 1.06,96 het Nederlands record van Beorn Nijenhuis (1.07,07) brak.

Groothuis houdt woord

Na zijn race beten de concurrenten van Groothuis hun tanden stuk op zijn tijd. In de slotrit tussen Lee en Mo, de nummers één en twee, werd het nog even spannend. Lee moest zijn snelle start echter bekopen; uiteindelijk finishte de uittredend kampioen zij aan zij met Mo, winnaar van olympisch goud op de 500 meter en zilver op de 1.000 meter, in 1.07,99.

"Ik had het beloofd, hè?", zo jubelde Groothuis na zijn 1.000 meter, die hem als derde Nederlander de wereldtitel bij de heren opleverde. Jan Bos (1998) en Erben Wennemars (2004,2005) gingen hem voor.

"Ongelofelijk. Eindelijk lukte het een keer. Eindelijk is het gelukt om ze er allemaal af te rijden", glom Groothuis.

Debutanten stellen PR's scherper

Hein Otterspeer, Sjoerd de Vries en Pim Schipper hielden aan hun WK-debuut PR's op alle afstanden over. Otterspeer scherpte zondag zijn PR op de 500 meter aan tot 34,48 en evenaarde zijn beste tijd op de 1.000 meter (1.08,08). In het klassement werd hij achtste.

De Vries was na zaterdag nog 27ste, maar klom door een prima zondag naar de zestiende plek, waarmee hij het vierde Nederlandse WK-ticket voor 2013 veiligstelde. Op de 1.000 meter werd hij zondag knap derde in een PR (1.07,72) nadat hij op de 500 meter (35,01) sneller dan ooit was geweest.

Schipper reed op de slotdag PR's op de 500 meter (35,18) en de 1.000 meter (1.08,31). en werd in het klassement achttiende.

Deel deze pagina

Video

  • video Groothuis sprint naar WK-titel en NR De tweede 1.000 meter van Stefan Groothuis tijdens de WK sprint 2012 in Calgary. Met 1.06,96, een Nederlands... record, zette hij een tijd neer waar de Koreanen Lee Kyou-hyuk en Mo Tae-bum zich op stuk beten en bezorgde zichzelf zo de wereldtitel.
  • video WK sprint 2012: tweede 1.000 meter (m) Een samenvatting van de tweede 1.000 meter voor mannen tijdens de WK sprint van 2012 in Calgary.

Video

  • video Ontlading bij Groothuis na slotrit Stefan Groothuis is in Calgary voor het eerst in zijn carrière wereldkampioen sprint geworden. Na de slotrit... op de 1.000 meter, waarin de Koreanen Lee Kyou-hyuk en Mo Tae-bum zich stukbeten op zijn tijd, is de blijdschap groot.
  • video Wilhelmus klinkt voor Groothuis De huldiging van Stefan Groothuis als de nieuwe wereldkampioen sprint in 2012.

Video en Audio

  • » EK 2008: Nederland - Frankrijk Video Een samenvatting van de wedstrijd tussen Nederland en Frankrijk in de groepsfase van het EK van...28 mei 2012, 3273 keer afgespeeld
  • » EK 2008: Nederland - Roemenië Video Een samenvatting van de wedstrijd tussen Nederland en Roemenië in de groepsfase van het EK van 2008...28 mei 2012, 2307 keer afgespeeld
  • » Voskamp analyseert 95ste Giro Audio Bart Voskamp geeft zijn analyse van de 95ste editie van de Giro d'Italia.27 mei 2012, 105 keer afgespeeld

Meer video en audio