»
Het genocidemonument in Armenië
Foto: Wikimedia Commons Turkije heeft nogmaals gedreigd met sancties tegen Frankrijk. De Turken zijn woedend dat de Fransen een wet willen invoeren die het verbiedt om de Turkse massamoord op de Armeniërs in 1915 te ontkennen.
Vanmiddag stemt de Franse senaat over de wet, die volgens de Turken niets anders is dan een verkiezingsstunt van president Sarkozy om de 500.000 Armeniërs in Frankrijk achter zich te krijgen. Het is niet duidelijk of de senaat zal instemmen. Een soortgelijk voorstel sneuvelde daar eerder dit jaar nog.
Als de wet wordt ingevoerd, kan het ontkennen van de genocide een straf opleveren tot één jaar gevangenisstraf of een boete van 45.000 euro, vergelijkbaar met de straf die staat op het ontkennen van de Holocaust. Sinds 2001 erkent Frankrijk dat het om een genocide ging, maar stelde ontkenning ervan niet strafbaar.
Banden verbroken
Vorige maand reageerde Turkije al woedend toen het wetsvoorstel in het Franse lagerhuis werd goedgekeurd. Turkije riep zijn ambassadeur in Parijs voor even terug en verbrak de militaire, economische en politieke banden met Frankrijk.
De Turkse minister van Buitenlandse Zaken Ahmet Davutoglu zegt te hopen dat de Franse senaat het "gezonde verstand laat regeren", zodat verdere sancties niet nodig zijn. Over welke sancties het precies gaat, wil de minister niet zeggen.
'Onherstelbare schade'
Vorige maand zei de Turkse premier Erdogan al in felle bewoordingen dat de schade tussen de twee landen "onherstelbaar" is. Hij raadde Frankrijk aan de eigen geschiedenis beter te bestuderen.
"Wie genocide wil zien, moet eens in zijn eigen bloedige geschiedenis duiken", zei hij, refererend aan bijvoorbeeld de keiharde manier waarop Frankrijk de Algerijnse vrijheidsstrijders bevocht.
Ottomaanse Rijk
In de nadagen van de Eerste Wereldoorlog kwamen vele honderdduizenden Armenen om bij het uiteenvallen van het Ottomaanse Rijk. Volgens de regering in Ankara zijn er tijdens en na de Eerste Wereldoorlog Armeniërs gedood in Turkije, maar is er van genocide geen sprake.
Volgens de Turken waren de Armenen niet de enige groep die in de verdrukking kwam in die chaotische tijd. De Armenen stellen dat het om een stelselmatige volkerenmoord door de Turken ging.
Deel deze pagina
video
video
»
»
»