Nieuwjaarskaart uit Denemarken

Kerstversnaperingen in Denemarken» Kerstversnaperingen in Denemarken Andreas Karsten / Flickr - Creative Commons by nc sa

Aan het eind van een veelbewogen euro-jaar kijken NOS-correspondenten uit elf Europese landen terug. Hoe vergaat het onze mede-Europeanen op de valreep van 2011? En hoe kijken zij aan tegen het jaar 2012? Vandaag: Rolien Créton uit Denemarken.

Hej allesammen,

De feestdagen in Denemarken zijn dit jaar sober. Tegelijkertijd heeft een Deense professor een belangrijke ontdekking gedaan. Vorig jaar steeg de productiviteit in Denemarken, ondanks de crisis, met bijna 5 procent. Als het economisch slecht gaat, worden Denen effectiever, sneller en meer gemotiveerd.

Dat merk ik ook om me heen. Denen waren vóór de crisis erg hebzuchtig. Veel mensen voelden de drang om zoveel mogelijk duur Deens design in huis te halen. Ze kochten vaak dure meubels, die ze even later weer op de Deense versie van Marktplaats aanboden.

Ik vond dat geweldig: vanaf het moment dat ik in Denemarken woon, ben ik een grote afnemer van de Deense Marktplaats. Maar door de crisis is het aanbod tweedehands luxewaren ook voor mij een stuk minder. Nu worden er zelfs tweedehands kerstbomen aangeboden, opgetuigd en wel. Nee bedankt, dat gaat ook mij te ver.

Toch blijven de Denen ook vasthouden aan sommige ineffectieve gewoontes. December is bij uitstek een erg ineffectieve maand in Denemarken. Dat komt omdat er deze hele maand kerstfeestjes op de werkplek worden gehouden. Veel vet vlees en vis, weggespoeld met aquavite. Het begint al om drie uur 's middags en vanaf dat moment is het doorhijsen. Ik heb niet het idee dat de Denen door de crisis minder zijn gaan drinken.

Tegelijkertijd vraag ik me af hoe Denen nóg effectiever kunnen worden. Ze waren al zo ijverig vóór de crisis. In Denemarken is parttime werken geen optie en ook het gros van de vrouwen werkt fulltime. De grote vraag is dus hoe de Denen tijd kunnen winnen.

Ik heb net, ondanks de crisis, een boek van mijn man cadeau gekregen. De titel is 'zo win je twee uur per etmaal'. Maar ik heb nog geen idee wat de clue is, ik heb geen tijd om het boek te lezen.

De crisis heeft ook invloed op de kerstcadeaus. Na jaren van steeds grotere, mooiere en duurdere cadeaus is het devies nu om iets aan de minder bedeelden te geven. Een geit aan mensen uit de arme landen. Maar ook de Deense daklozenopvang wordt overstroomd door vriendenclubs die op Kerstavond soep aan daklozen willen uitdelen. Het aanbod is zó groot dat er geen plaats meer is voor meer soepuitdelers.

Een leidster van een daklozenopvang zegt dat ze zelfs al aanmeldingen voor Kerst 2012 heeft en roept mensen op om volgend jaar bij te springen op gewone doordeweekse dagen. Maar dan is soep uitdelen toch minder leuk.

Vi ses, tot ziens,
Rolien

Alle andere afleveringen kunt u terugvinden in ons dossier Jaaroverzicht 2011.

Deel deze pagina

Audio

  • Een nieuwjaarskaart uit Denemarken Deze week ontvangen we elke ochtend Nieuwjaarskaarten uit Europa. Om te horen hoe het met ze gaat tijdens de crisis, en hoe ze het... nieuwe jaar in gaan. Een kaartje uit Denemarken.

Video en Audio

  • » Gouden Palm voor Haneke Video De Gouden Palm van het filmfestival van Cannes gaat dit jaar naar de Oostenrijkse regisseur Michael...28 mei 2012, 467 keer afgespeeld
  • » VN veroordeelt bloedbad in Syrië Video De VN-veiligheidsraad heeft het geweld van het Syrische regeringsleger veroordeeld. Dat gebeurde in...28 mei 2012, 319 keer afgespeeld
  • » Voorman Sharia4Holland opgepakt Video De politie heeft een voorman van Sharia4Holland opgepakt. Het is een man van 29 uit Woerden....28 mei 2012, 1578 keer afgespeeld

Meer video en audio