Massale demonstratie in Rusland

Demonstratie in Vladivostok: 'de grootste boef moet voor het gerecht' Demonstratie in Vladivostok: 'de grootste boef moet voor het gerecht' AP

In Moskou hebben tienduizenden mensen de vrieskou getrotseerd om te protesteren tegen vermeende fraude bij de parlementsverkiezingen. Ze eisten dat de verkiezingen van begin december opnieuw worden gehouden.

Het protest richtte zich tegen de Verenigd Rusland-partij van premier Poetin en president Medvedev. Anti-corruptie blogger Alexei Navalny bestempelde het Russische leiderschap tot "oplichters en dieven". Onder luid gejuich van de demonstranten riep hij dat de Russen corruptie niet langer tolereren.

Oproerpolitie

Het protest begon in het oosten van Rusland, waar het eerder licht wordt. Van daar uit trok het protest als een golf naar het westen van het land, via steden als Vladivostok, Novosibirsk, Krasnojarsk, Perm, Orenburg en Chabarovsk. Het protest in die steden was relatief kleinschalig, met een paar honderd deelnemers. Volgens staatszender RT werden zo'n 45 mensen opgepakt.

Om 11.00 uur Nederlandse tijd bereikte het protest Moskou. Volgens de autoriteiten, die toestemming hadden gegeven voor een protest van maximaal 50.000 mensen, waren 28.000 demonstranten samengestroomd op de Sacharov Avenue. Ze werden scherp in de gaten gehouden, er waren duizend agenten van de oproerpolitie ingeschakeld.

Vanaf een podium spraken meer dan twintig voormannen van de oppositie de demonstranten toe. Op de sprekerslijst stond ook de laatste leider van de Sovjet-Unie, Michail Gorbatsjov. Dit weekeinde is het precies twintig jaar geleden dat de Soviet-Unie ophield te bestaan - het begin van enorme economische, politieke en maatschappelijke omwentelingen. De laatste weken bemoeit de hoogbejaarde Gorbatsjov zich opnieuw met de Russische politiek. Hij heeft veel kritiek op het verloop van de verkiezingen en op het optreden van premier Poetin. Gorbatsjov kwam echter niet opdagen. Hij stuurde wel een boodschap naar de betogers.

Internetfilmpjes

De demonstranten eisen dat de parlementsverkiezingen opnieuw worden gehouden. Zij zeggen dat de regerende partij van president Medvedev en premier Poetin massaal heeft gefraudeerd bij de vorige verkiezingen. Dit vermoeden wordt aangewakkerd door filmpjes op internet waar onder andere vooraf ingevulde stembiljetten op de wc van een stemlokaal worden ontdekt.

De verkiezingen werden door premier Poetins Verenigd Rusland-partij gewonnen - zij het dat de partij wel zijn absolute meerderheid verloor. In het Russische parlement, de Doema, ging de partij van 64 procent naar 49 procent.

Verrast

Het plotselinge protest heeft het Kremlin verrast. Een half jaar geleden leek de oppositie nog vrijwel uitgespeeld. Nu ziet President Medvedev zich gedwongen om politieke hervormingen te beloven (hoewel die belofte, eerder deze week, weinig indruk maakte op de oppositie).

Toch is het de vraag of de oppositie de huidige strijdbaarheid kan vasthouden, aldus correspondent Hekster. Met de feestdagen voor de deur, en een dik pak sneeuw op straat, zitten veel mensen mogelijk het liefste thuis.

Nadeel

De oppositie heeft bovendien een groot nadeel: er is (nog) geen echte leider die de beweging tegen Poetin en Medvedev kan leiden. Daarvan getuigt ook de lange lijst sprekers vandaag. Voorlopig biedt niemand van hen een geloofwaardig alternatief voor Vladimir Poetin. Hij is voorlopig de enige serieuze kandidaat voor de presidentsverkiezingen van maart volgend jaar.

Deel deze pagina

Video

Audio

  • '120.000 demonstranten in Moskou' Het lijkt erop dat de demonstraties in Rusland vandaag groter waren dan die van twee weken geleden. Volgens de organisatie waren er... alleen al in Moskou 120 duizend mensen op de been. U hoort Kysia Hekster, correspondent in Moskou.
  • Opnieuw betogingen in Moskou De tienduizenden demonstranten eisen nieuwe verkiezingen en een onderzoek naar de frauduleus verlopen stembusgang van begin... december. Kysia Hekster staat in de menigte.

Video en Audio

  • » Gouden Palm voor Haneke Video De Gouden Palm van het filmfestival van Cannes gaat dit jaar naar de Oostenrijkse regisseur Michael...28 mei 2012, 438 keer afgespeeld
  • » VN veroordeelt bloedbad in Syrië Video De VN-veiligheidsraad heeft het geweld van het Syrische regeringsleger veroordeeld. Dat gebeurde in...28 mei 2012, 310 keer afgespeeld
  • » Voorman Sharia4Holland opgepakt Video De politie heeft een voorman van Sharia4Holland opgepakt. Het is een man van 29 uit Woerden....28 mei 2012, 1527 keer afgespeeld

Meer video en audio