Nobelprijs uitgereikt in Oslo

De winnaressen van de Nobelprijs voor de Vrede» De winnaressen van de Nobelprijs voor de Vrede AFP

In de Noorse hoofdstad Oslo en de Zweedse hoofdstad Stockholm zijn vandaag de Nobelprijzen uitgereikt. De Nobelprijzen waren al toegekend, maar worden altijd uitgereikt op 10 december, de sterfdag van de Zweedse chemicus Alfred Nobel.

De eerste uitreiking, van de Nobelprijs voor de Vrede, vond 's middags plaats in het stadhuis van Oslo. Later werden ook de Nobelprijzen voor natuurkunde, geneeskunde, scheikunde, literatuur en economie uitgereikt. Dat gebeurde tijdens een ceremonie in Stockholm.

Aan iedere prijs is omgerekend 1,1 miljoen euro, een medaille en een oorkonde verbonden. Bij meervoudige winnaars wordt het geldbedrag gedeeld.

Nobelprijs voor de Vrede

De Liberiaanse president Ellen Johnson-Sirleaf, de Liberiaanse activiste Leymah Gbowee en Tawakkul Karman, leidster van de Arabische lente in Jemen, kregen de Nobelprijs voor de Vrede. De jury eerde hen om hun strijd voor vrouwenrechten.

Het comité roemde bij de uitreiking van de prijs aan Karman ook alle andere, vaak anonieme activisten die de Arabische Lente in beweging hebben gebracht, "van Tunesië tot Syrië". De journaliste uit Jemen is de eerste Arabische vrouw in de geschiedenis die de prestigieuze prijs krijgt toegekend.

Deel deze pagina

Video

  • video Nobelprijs voor de Vrede uitgereikt aan drie vrouwen In de Noorse hoofdstad Oslo is de Nobelprijs voor de Vrede uitgereikt. Dat gebeurt ieder jaar op de sterfdag... van de Zweedse chemicus en industrieel Alfred Nobel.
  • video Uitreiking Nobelprijs voor de Vrede In de Noorse hoofdstad Oslo is de Nobelprijs voor de Vrede uitgereikt. De prijs gaat dit jaar naar Ellen... Johnson-Sirleaf, de Liberiaanse activiste Leymah Gbowee en Tawakkul Karman, leidster van de Arabische lente in Jemen. De jury eerde hen om hun strijd voor vrouwenrechten.

Video en Audio

Meer video en audio