Onvoldoende overleg mislukte evacuatie Libië

Helikopter op de Hr. Ms. Tromp» Helikopter op de Hr. Ms. Tromp NOS

De inlichtingendiensten AIVD en de MIVD en het ministerie van Buitenlandse Zaken hebben onvoldoende overlegd over de evacuatiemissie in Libië. Dat staat in een rapport van de Commissie van Toezicht betreffende Inlichtingen- en Veiligheidsdiensten.

In februari mislukte een operatie met een boordhelikopter van de Hr. Ms. Tromp om een Nederlander te evacueren in Libië. Na de landing werden drie Nederlandse militairen overmeesterd. Enkele weken later kwamen ze vrij. Het kabinet gaf toe dat er fouten waren gemaakt en dat er lessen getrokken moesten worden.

Overleg

Volgens de commissie hebben de beide diensten te laat en te langzaam gereageerd op de gebeurtenissen en elkaar niet voldoende van elkaars werk op de hoogte gesteld. Bovendien had de AIVD overleg moeten voeren met het ministerie van Buitenlandse Zaken om diplomatieke pogingen om de militairen vrij te krijgen te stroomlijnen.

Om problemen in de toekomst te voorkomen moet volgens het rapport gekeken worden naar de rol van de coördinator Inlichtingen- en Veiligheidsdiensten. Die is niet betrokken geweest bij de evacuatiemissie. Dat had wel moeten gebeuren.

De helikopter staat nog altijd in Sirte. Het toestel is leeggeroofd en onder de grafitti gespoten. De Nederlandse regering wil de helikopter desondanks terug hebben.

Deel deze pagina

Video en Audio

  • » Gouden Palm voor Haneke Video De Gouden Palm van het filmfestival van Cannes gaat dit jaar naar de Oostenrijkse regisseur Michael...28 mei 2012, 348 keer afgespeeld
  • » VN veroordeelt bloedbad in Syrië Video De VN-veiligheidsraad heeft het geweld van het Syrische regeringsleger veroordeeld. Dat gebeurde in...28 mei 2012, 222 keer afgespeeld
  • » Voorman Sharia4Holland opgepakt Video De politie heeft een voorman van Sharia4Holland opgepakt. Het is een man van 29 uit Woerden....28 mei 2012, 1147 keer afgespeeld

Meer video en audio