»
Scholen doen weinig om de problematiek van zwarte en witte scholen tegen te gaan
NOS Door onderwijsredacteur Joséphine Truijman
Schoolbesturen in het basis- en voortgezet onderwijs nemen maar weinig actie als het gaat om het tegengaan van zwarte en witte scholen. Men is huiverig als het gaat om maatregelen te nemen die de vrije keuze van ouders beïnvloeden.
Toch vindt een ruime meerderheid het bestaan van zwarte en witte scholen niet wenselijk. Dat blijkt uit een onderzoek (pdf) van het Kohnstamm Instituut in opdracht van Forum, een organisatie die zich met multiculturele vraagstukken bezighoudt.
Het bestrijden van zwarte en witte scholen is niet langer landelijk beleid, zo liet CDA-minister Van Bijsterveldt van Onderwijs in februari weten. "Zwarte scholen zijn een feit, het gaat om de kwaliteit van het onderwijs. Wit of zwart is minder belangrijk."
Gescheiden wachtlijsten
Als gevolg hiervan wordt de subsidie die het Landelijk Kenniscentrum Gemengde Scholen ontvangt stopgezet vanaf januari 2012. Het centrum werd in 2008 opgezet door staatssecretaris Dijksma om gemeenten te ondersteunen in de aanpak van segregatie.
Ook werden er zogenoemde 'pilotgemeenten' aangewezen die experimenteerden met verschillende aanpakken. Dat beleid was eerder al ingezet door onderwijsminister van Maria van der Hoeven (CDA).
In het onderzoek geven schoolbesturen aan huiverig te zijn om dwingende maatregelen te nemen zoals een vast aanmeldmoment of gescheiden wachtlijsten. Schoolbesturen zien meer in simpele maatregelen als het aantrekkelijker maken van de school om ouders te lokken of uitgebreide voorlichting geven over de school zelf.
Representatief
Het merendeel van de schoolbesturen, zo'n 60 procent, spreekt over zwarte en witte scholen als de school geen afspiegeling is van de buurt. Eenderde vindt dat er sprake is van segregatie bij een hoge concentratie leerlingen met een bepaalde etnische of sociaal-economische achtergrond op school.
Aan alle schoolbesturen met scholen voor basis- en voortgezet onderwijs in 35 gemeenten van Nederland is een vragenlijst voorgelegd. Hierin werd gevraagd hoe gedacht wordt over segregatie, of er maatregelen zijn genomen en welke maatregelen op gemeentelijke of landelijk niveau acceptabel zouden zijn.
In totaal vulden 108 besturen de vragenlijst in, dat is een respons van 28 procent. Het onderzoek is daarmee representatief omdat er een goeie spreiding is naar denominatie, basis- en voortgezet schoolbesturen en grootte, aldus het Kohnstamm Instituut.
Deel deze pagina
»
»
»