Apple-boegbeeld Steve Jobs overleden

Steve Jobs (1955-2011)» Steve Jobs (1955-2011) Apple

Steve Jobs, medeoprichter en topman van Apple, is overleden. Dat heeft het Amerikaanse technologiebedrijf gemeld.

In augustus stopte hij als topman bij Apple, omdat zijn gezondheid hem niet meer in staat stelde zijn taken uit te voeren. Hij bleef daarna nog wel bestuursvoorzitter.

Jobs was jarenlang het boegbeeld van Apple. Hij wordt beschouwd als pionier van de computerindustrie.

Genie

Jobs kampte al jaren met gezondheidsproblemen. In 2004 overwon hij kanker en in 2009 onderging hij een levertransplantatie. Sinds januari dit jaar was hij met ziekteverlof.

Zijn vertrek in augustus kwam dan ook niet onverwacht. "Ik heb al gezegd dat als er ooit een dag zou komen waarop ik niet meer aan de verplichtingen en verwachtingen als CEO van Apple kon voldoen, ik de eerste zou zijn om dat naar buiten te brengen", schreef Jobs. "Helaas is die dag nu gekomen."

Apple zegt dat het bedrijf een visionair en een genie verloren heeft. "Hij laat een bedrijf achter dat alleen hij had kunnen opbouwen", schrijft Apple op zijn website.

Oprichter

Samen met Steve Wozniak en Ronald Wayne richtte Jobs in 1976 Apple op. Het bedrijfje zou zich toeleggen op de bouw van personal computers.

Ze onderscheidden zich al snel door pc's met een grafische gebruikersomgeving te ontwikkelen. Dat deden ze eerst met de geflopte (want te dure) Apple Lisa, en later met de succesvollere Macintosh-computers, kortweg Macs.

Comeback

Na interne strubbelingen in 1985 verliet Jobs Apple. Hij richtte een nieuw computerbedrijf op, NeXT en kocht zich in bij wat later het computeranimatiebedrijf Pixar zou worden.

Maar in 1996, door een overname van NeXT door Apple, keerde Jobs terug naar zijn roots. Met zijn uitzonderlijke aandacht voor gebruiksgemak van de producten en oog voor detail gaf hij het bedrijf een nieuw élan.

Dat deed hij eerst met de kleurrijke iMac en later nog met een rits aan succesvolle i-producten: de iPod-muziekspeler, de iPhone en de iPad.

Mediageniek

Bij het lanceren van nieuwe producten slaagde Jobs er keer op keer in de wereldwijde aandacht op zich te vestigen. Zijn enthousiasme en mediagenieke optredens waren daarbij belangrijk.

Dinsdag stelde Apple nog een vernieuwde iPhone voor, de 4S. De productvoorstelling gebeurde dit keer niet door Steve Jobs, de gedreven man met de zwarte coltrui.

Het gezicht van Apple is 56 jaar geworden. Jobs laat zijn vrouw Laurene achter, met wie hij drie kinderen had. Jobs had ook een dochter uit een eerdere relatie.

Deel deze pagina

Video

  • video Steve Jobs (56) overleden Het boegbeeld van computerbedrijf Apple, Steve Jobs, is overleden. Hij wordt gezien als een van de pioniers... van de computerindustrie.
  • video Een beetje Jobs in elke computer De invloed van de overleden Apple-topman Steve Jobs reikt verder dan Apple-producten. 'Door Jobs veranderde... de computer van een ding waarmee je kunt werken, in een apparaat waarmee je wilt werken', vat verslaggever Gerri Eickhof samen.

Audio

  • Steve Jobs (56) overleden Apple-icoon Steve Jobs is overleden. Een overzicht van zijn leven en carriere.
  • Wessel de Jong over overlijden Steve Jobs Steve Jobs is overleden. De mede-oprichter en het boegbeeld van Apple stierf gisteren op 56-jarige leeftijd. Jobs leed al enige... tijd aan kanker. Hij stopte in augustus vanwege zijn gezondheid als topman van Apple. Correspondent Wessel de Jong licht toe.
  • 'Iedereen bij Apple denkt nu als Steve Jobs' Steve Jobs, de grote man achter technologie-gigant Apple, is overleden. Jobs was decennialang een drijvende kracht achter de... computerindustrie. Onder zijn leiding werd onder meer de Macintosh-computer geïntroduceerd. Ook stond hij aan de basis van grote verkoopsuccessen als de iPod, de iPhone en de iPad. Koen van Tongeren van One More Thing, de grootste Apple-community van de Benelux, reageert.
  • 'Steve Jobs was een perfectionist' Steve Jobs, de man achter onder meer de Macintosh-computer, de iPod en de iPad, is overleden. Jobs was het boegbeeld van... computergigant Apple. Hij was al lange tijd ziek. In augustus legde hij om die reden zijn functie als topman bij het Amerikaanse technologiebedrijf neer. Een gesprek met internetondernemer Roeland Stekelenburg.

Video en Audio

Meer video en audio