EHEC-uitbraak funest voor tuinders

Tuinbouwbedrijf De Vries in Erica» Tuinbouwbedrijf De Vries in Erica  

De uitbraak van de darmbacterie EHEC betekent een grote schadepost voor de Nederlandse tuinbouw. De export van komkommers naar Duitsland is helemaal stil komen te vallen.

De sector lijdt hierdoor volgens het Productschap Tuinbouw miljoenen euro's schade per dag. Zo'n vijftig procent van de Nederlandse komkommers gaat naar onze oosterburen. Per week zijn dat meer dan twintig miljoen stuks.

Eind vorige week liep de vraag al sterk terug, zegt kweker Koos de Vries in het Drentse Erica. "Vrijdag en zaterdag waren er helemaal geen bestellingen en de verwachting is dat dit aan het begin van deze week niet anders is."

Bewijzen

De Vries begrijpt de ophef in Duitsland, maar is ervan overtuigd dat zijn komkommers gezond zijn. "Wij produceren wekelijks zeven- tot achthonderdduizend komkommers, waarvan de meeste naar Duitsland gaan. Dit kost ons een tot anderhalve ton per week."

De kweker hoopt dat het onderzoek in Duitsland snel uitwijst waar de bacterie vandaan komt. "Dan is het aan ons om te bewijzen dat er met onze komkommers niets mis is."

Het productschap bespreekt de kwestie vandaag met het ministerie van Landbouw.

Spanje

In Berlijn houdt de bondsregering vandaag crisisoverleg over de besmetting. Vermoed wordt dat de bacterie in komkommers uit Spanje komt, maar zeker is dat niet. Voorlopig adviseren de autoriteiten geen komkommers, tomaten en bladsla te eten.

De bacterie is moeilijk te bestrijden, doordat hij bestand is tegen veel antibiotica. Slachtoffers krijgen hevige diarree, buikkrampen, koorts, misselijkheid en nierfalen.

Darm

Het dodental door de bacterie staat op tien. In Hamburg is de ziekte vastgesteld bij 500 mensen, in heel Duitsland bij ruim 1000. De bacterie is ook opgedoken in Zweden en Denemarken. In Nederland heeft één vrouw de ziekte, na een bezoek aan Duitsland.

Mensen kunnen elkaar met de bacterie besmetten, zegt Roel Couthinho van het RIVM. "Het is een bacterie die in de darm voorkomt. Als iemand besmet is, kan de bacterie op bijvoorbeeld een huisgenoot worden overgebracht."

Deel deze pagina

Video

  • video Tuinbouw loopt miljoenen mis door EHEC-besmetting De Nederlandse tuinbouwsector loopt miljoenen euro's omzet mis door de EHEC-besmetting in Duitsland. Vooral... komkommers worden nauwelijks meer verkocht. In Duitsland zijn afgelopen week 13 mensen overleden door de EHEC-bacterie en die zat waarschijnlijk op Spaanse komkommersZeker is dat niet, maar toch is die groente even niet zo populair bij de oosterburen.
  • video Aantal geïnfecteerden EHEC stijgt minder snel In Duitsland zijn dertien mensen gestorven aan de darmbacterie EHEC. Een lichtpuntje is dat het aantal... geïnfecteerden minder snel stijgt dan de afgelopen anderhalve week het geval was.

Audio

  • Duitse ministers overleggen over EHEC-bacterie Het komkommerberaad in Duitsland, zo wordt het spoedoverleg over de uitbraak van de EHEC-bacterie ook wel genoemd. De ministers van... Landbouw en Volksgezondheid overleggen op dit moment met hun collega's van de deelstaten, over de bestrijding van de bacterie en om het misterie op te lossen: waar die EHEC bacterie vandaan komt.
  • 'Export komkommers helemaal ingestort' De Nederlandse tuinbouwsector lijdt door de EHEC-besmetting in Duitsland miljoenen euro's per dag. Volgens het Productschap... Tuinbouw is de export van komkommers helemaal ingestort. Economie-verslaggever Jeroen Schutijser vertelt.
  • 'Zeventig procent van komkommers gaat naar Duitsland' De angst voor de EHEC-bacterie in Duitsland raakt ook de Nederlandse komkommerkwekers hard. De kwekers exporteren dagelijks... honderdduizenden komkommers naar Duitsland, maar dat is helemaal stil komen te liggen. Verslaggever Menno Reemeijer was bij Koos de Vries, één van de grootste kwekers in Nederland.
  • Crisisberaad over EHEC-bacterie in Berlijn In Berlijn wordt vandaag crisisberaad gehouden over uitbraak van de darmbacterie EHEC. De bacterie heeft in Duitsland tot nu toe... aan 10 mensen het leven gekost en lijkt zich verder te verspreiden over Europa. Correspondent Wouter Meijer.
  • 'Eerst moet duidelijk zijn waar de bron is' In Berlijn is er vandaag crisisberaad over de EHEC-bacterie, maar crisis is het ook bij de Nederlandse komkommerkwekers. Want... normaal gesproken gaat 70 procent van hun komkommers naar Duitsland, maar nu even niet. De handel stagneert. Een gesprek met Anneke van de Kamp van het crisisteam van het Productschap Tuinbouw.
  • 'Het moet iets zijn dat ter plaatse wordt verkocht' De EHEC-bacterie duikt in steeds meer landen op. In Duitsland heeft het virus tien dodelijke slachtoffers geëist. Er zijn 25... besmettingen bevestigd in Zweden, Denemarken, Groot-Brittannië, Oostenrijk. Alle patiënten zijn in Duitsland geweest voordat zij ziek werden. Een gesprek met Roel Coutinho van het RIVM.

Video en Audio

Meer video en audio