Gagarin-jubileumvlucht begonnen

Lancering van de Sojoezcapsule voor de Gagarin-jubileumvlucht» Lancering van de Sojoezcapsule voor de Gagarin-jubileumvlucht EPA

Op de basis Baikonoer in Kazachstan is de Gagarin-jubileumvlucht van start gegaan. Een nieuwe Sojoez-ruimtecapsule is met twee Russen en een Amerikaan vertrokken naar het ruimtestation ISS.

De capsule heeft de bijnaam Yoeri Gagarin. Op het omhulsel is het gezicht van de kosmonaut geschilderd.

Het is volgende week dinsdag vijftig jaar geleden dat Gagarin vanaf dezelfde lanceerbasis als eerste mens de ruimte inging. Hij maakte in 108 minuten een baan om de aarde.

Straaljager

Volgens de Sovjet-propaganda zei Gagarin tijdens zijn vlucht dat hij geen god in de ruimte zag. Later bleek dat hij dit nooit gezegd heeft.

In 1968 kwam de eerste ruimtevaarder ooit om het leven bij een ongeluk met een straaljager tijdens een trainingsvlucht bij Moskou. Hij was 34 jaar.

Gagarin maakte zijn vlucht met de eenpersoons Vostok 1, de voorganger van de Sojoez. Omdat de VS stopt met de spaceshuttle, is de Sojoez binnenkort de enige capsule waarmee ruimtevaarders van en naar de ISS kunnen reizen.

Reservesystemen

De Nederlander André Kuipers ging in 2004 met een Sojoez naar het ruimtestation en vindt het een krap, maar veilig vervoermiddel. "Na al die jaren zijn de kinderziekten eruit", zegt Kuipers die in november weer in de Sojoez stapt voor een verblijf van een halfjaar in het ISS.

In de eerste jaren ging het nog wel eens mis. Zo kwamen drie kosmonauten om het leven doordat een klep na de ontkoppeling van het ruimtestation niet goed sloot. "Maar nu heeft de Sojoez een goed imago met allerlei reservesystemen die weer reservesystemen hebben."

Deel deze pagina

Video

Gagarin-Sojoez gelanceerd

Een Russische Sojoez-ruimtecapsule is met twee Russen en een Amerikaan vertrokken naar het ruimtestation ISS. De capsule is... vernoemd naar Yoeri Gagarin, omdat het volgende week precies 50 jaar geleden is dat Gagarin vanaf dezelfde lanceerbasis in Kazachstan als eerste mens de ruimte inging.

Audio

  • André Kuipers: in een Sojoez is het krap maar veilig Astronaut André Kuipers maakte zelf een vlucht met de Sojoez-capsule, die nu zijn vijftigste verjaardag viert met een... jubileumvlucht. Hij vertelt hoe zo'n ruimtevlucht in zijn werk gaat.

Video en Audio

Meer video en audio