Doden bij massaal protest in Egypte

In Caïro raakte de politie slaags met demonstranten.» In Caïro raakte de politie slaags met demonstranten. EPA

Bij massale demonstraties in Egypte zijn volgens de regering drie doden gevallen. In Suez kwamen twee demonstranten om, in de hoofdstad Caïro een politieman.

In Caïro raakten duizenden mensen slaags met de oproerpolitie. Ze gooiden met stenen, waarop de politie wapenstokken, traangas en waterkanonnen inzette.

De Egyptenaren willen dat er een einde komt aan de armoede, corruptie en werkloosheid. Ook eisen ze het vertrek van president Mubarak en een betere verdeling van de welvaart.

Twitter

De demonstraties zijn georganiseerd via sociale media, zoals Twitter en Facebook. De organisatoren hadden op 100.000 deelnemers gerekend, maar volgens een journalist van de BBC is de opkomst hoger dan verwacht.

De betogers hebben zich verzameld op het Tahrir-plein, vlakbij het parlementsgebouw. Ze hebben gezegd de nacht op het plein te zullen doorbrengen.

Ook buiten de hoofdstad werd gedemonstreerd. In steden als Suez en Alexandrië gingen eveneens duizenden mensen de straat op.

'Recht om te demonstreren'

De Verenigde Staten hebben in een reactie laten weten vertrouwen te houden in president Mubarak. Minister van Buitenlandse Zaken Clinton zegt wel dat de bevolking het recht heeft om te demonstreren.

Hosni Mubarak is al bijna dertig jaar aan de macht in Egypte. Hij volgde in 1981 de vermoorde president Anwar Sadat op. Grote protesten tegen zijn regime zijn er nauwelijks.

De autoriteiten hadden de demonstraties verboden en vooraf al gedreigd dat ze hard zouden ingrijpen.

Tunesië

De demonstranten zijn geïnspireerd door de gebeurtenissen in Tunesië. Daar kwam na weken van demonstreren een eind aan het bewind van president Ben Ali. Sommige betogers in Caïro zwaaiden met Tunesische vlaggen.

Net als Tunesië kent ook Egypte een hoge werkloosheid en een zeer ongelijke verdeling van de welvaart.

Deel deze pagina

Video

  • video Egyptische activisten willen massabetoging tegen Mubarak In Egypte hopen activisten vandaag duizenden mensen op de been te brengen tegen president Hosni Mubarak. Het... zou de eerste massabetoging zijn tegen Mubarak die al dertig jaar aan de macht is. De autoriteiten hebben de demonstratie verboden.
  • video Demonstraties in Caïro In de Egyptische hoofdstad Caïro demonstreren ook vanavond nog duizenden mensen tegen de regering. Inmiddels... zijn daarbij drie doden gevallen. Door de recente gebeurtenissen in Tunesië komen de Egyptenaren - voor het eerst in dertig jaar - in verzet tegen het regime van president Mubarak.

Video en Audio

  • » Chinees gered uit rivier Video Een 60-jarige Chinees was met zijn auto in een rivier gekomen in de provincie Hunan. De brandweer...26 mei 2012, 3442 keer afgespeeld
  • » Butler paus aangeklaagd Video Een butler van de paus, Paolo Gabriele, is formeel aangeklaagd voor het illegaal in bezit hebben...26 mei 2012, 2468 keer afgespeeld
  • » 134 miereneters onderschept in Thailand Video In Thailand heeft de douane meer dan honderd schubdieren, een soort miereneters, in beslag genomen.26 mei 2012, 3486 keer afgespeeld

Meer video en audio