Shell kende staatsgeheimen Nigeria

Een Shell-station in Groot-Brittannië.» Een Shell-station in Groot-Brittannië. Lee Jordan / Flickr / Creative Commons by-sa

Olieconcern Shell bezat veel geheime informatie van de Nigeriaanse overheid. Dat blijkt uit nieuwe memo's van de Amerikaanse ambassade die via WikiLeaks en de Britse krant The Guardian bekend zijn gemaakt.

In de memo's beschrijft de Amerikaanse ambassadeur in Nigeria over haar ontmoeting met de topvrouw van de Brits-Nederlandse onderneming in dat land, Ann Pickard. Shell was onder meer te weten gekomen dat China was uitgenodigd om een bod te doen op Nigeriaanse olieconcessies.

Pickard zou aan de ambassadeur hebben gezegd dat Shell eigen mensen op alle relevante ministeries in Nigeria heeft, waardoor de oliemaatschappij toegang heeft tot belangwekkende informatie.

Verstrengeld

De Shell-topvrouw vond de gesprekken met de ambassadeur ongemakkelijk. "Bij VS-diplomaten lekt nogal eens wat uit", zei ze.

Volgens mensenrechtenactivisten tonen de memo's aan dat het olieconcern en de politici met elkaar zijn verstrengeld. Het West-Afrikaanse land verdient jaarlijks miljarden aan olie, maar 70 procent van de bevolking leeft onder de armoedegrens.

"Shell en de Nigeriaanse regering zijn twee kanten van dezelfde munt", zegt de ontwikkelingsorganisatie Social Action Nigeria. "Shell is overal. Ze hebben ogen en oren op elk ministerie. Daarom komen ze overal mee weg. Ze zijn machtiger dan de regering zelf."

Ontkenning

Shell zelf heeft ontkend dat het heeft geïnfiltreerd in de Nigeriaanse overheid. Volgens de oliemaatschappij zijn de berichten misleidend en onjuist.

Deel deze pagina

Video en Audio

  • » Chinees gered uit rivier Video Een 60-jarige Chinees was met zijn auto in een rivier gekomen in de provincie Hunan. De brandweer...26 mei 2012, 3707 keer afgespeeld
  • » Butler paus aangeklaagd Video Een butler van de paus, Paolo Gabriele, is formeel aangeklaagd voor het illegaal in bezit hebben...26 mei 2012, 2779 keer afgespeeld
  • » 134 miereneters onderschept in Thailand Video In Thailand heeft de douane meer dan honderd schubdieren, een soort miereneters, in beslag genomen.26 mei 2012, 3838 keer afgespeeld

Meer video en audio