Drie doden door wateroverlast België

Een auto rijdt over een overstroomde weg in Wodeke» Een auto rijdt over een overstroomde weg in Wodeke EPA

De wateroverlast in België heeft drie slachtoffers geëist. Het gaat om twee inwoners van Solre-Saint-Géry, een dorp bij Beaumont, bij de grens met Frankrijk. De slachtoffers werden verrast door het wassende water. Een oudere vrouw verdronk toen haar auto in een doodlopende straat onder water kwam te staan en een man werd meegesleurd door het water van de rivier de Hantes.

In het Henegouwse plaatsje Twee Akren viste de brandweer een lichaam uit het water. Een tweede persoon in het plaatsje wordt nog vermist. Twee-Akren werd overvallen door de rivier de Dender die zaterdag buiten zijn oevers trad. De plaats is in de nacht van zaterdag op zondag geëvacueerd.

De situatie in België is op veel plaatsen nog kritiek, nu er sprake is van de zwaarste overstromingen in vijftig jaar. Ten zuidwesten van Brussel, in Halle, zijn verschillende dorpen geëvacueerd omdat het kanaal Brussel-Charleroi is overstroomd.

Rampenplan

"We hebben alle maatregelen genomen die we konden nemen. Alle sluizen zijn geopend", zei de burgemeester tegen de VRT. "Het kanaal overstroomt echter. We kunnen echter niet beletten dat het water naar het centrum stroomt. We proberen wel om woningen met zandzakjes te beschermen." Ook veroorzaakt het kanaal problemen in het zuiden van Brussel.

In Vlaanderen viel er in enkele uren evenveel als normaal in een maand. De rioleringen kunnen het regenwater niet aan en de bodem is verzadigd. In diverse provincies in België is een rampenplan in werking gesteld. Veel huizen en straten staan blank. In Oost-Vlaanderen, dat gisteren zwaar werd getroffen, is het rampenplan inmiddels weer ingetrokken.


Grotere kaart weergeven

Londerzeel

In Londerzeel, een dorp tussen Antwerpen en Brussel, is ook veel regen gevallen. "Er staan nu een aantal straten blank in het centrum van de gemeente die de afgelopen dertig jaar nooit onder water hebben gestaan", zei de burgemeester. In het dorpje Ruisbroek liepen huizen onder water, de bewoners zijn geëvacueerd.

In de Ardennen zijn militairen ingezet om mensen te evacueren en zandzakken te leggen.

Inmiddels is het opgehouden met regenen in België. Het zal nog enkele dagen duren voordat al het overtollige water in België is gezakt.

Bouwvergunningen

Over de schade van de overstromingen in België is nog niets bekend. Duidelijk is al wel dat er ook de nodige kritiek is. De Vlaamse minister van Leefmilieu Schauvliege zei dat de schade mogelijk groot is als gevolg van het bouwbeleid in België. Veel bouwvergunningen worden afgegeven voor plaatsen die eigenlijk zijn bestemd als overstromingsgebied.

Schauvliege zei dat de regenval van de afgelopen dagen extreem was, "maar het klopt dat er in het verleden veel te snel vergunningen werden gegeven om te bouwen in overstromingsgebieden".

Heeft u foto's of video's van de overstromingen of de hevige regenval in Vlaanderen? Mail ze dan naar  ooggetuige@nos.nl of stuur ze via  nos.nl/ooggetuige.

Deel deze pagina

Video

Zeker drie doden bij overstromingen België

Het zijn de ergste overstromingen in een halve eeuw in België. Grote delen van Vlaanderen worstelen al dagen met hevige... wateroverlast. Zeker drie mensen zijn omgekomen. Een vierde wordt nog vermist.

Audio

  • Wateroverlast in Londerzeel (België) Honderden mensen zijn geëvacueerd en rampenplannen zijn in werking gesteld. Bij onze zuiderburen hebben ze te maken met de ergste... wateroverlast in vijftig jaar. Correspondent Tijn Sadee ging kijken in het zwaargetroffen Londerzeel.
  • Ergste wateroverlast voor België in 50 jaar Hevige regenval zorgt voor wateroverlast in West-Europa. Zo is België getroffen door de ergste overstromingen in lange, lange... tijd. Correspondent Joris van Poppel in Brussel.

Video en Audio

Meer video en audio