Verkiezingen Israël gaan door

Vice-premier Olmert zegt dat de Israëlische verkiezingen hoe dan ook doorgaan op 28 maart, ondanks de kritieke toestand van premier Sharon. De wet zou uitstel niet toestaan, bevestigt het Israëlische ministerie van Justitie. 

Olmert heeft volgens de Israëlische wet de taken van de premier volledig op zich genomen. Na een spoedvergadering van het kabinet zei hij dat Israëls kracht het land zal helpen met de situatie om te gaan.

"Arik (Sharon) is niet alleen de eerste minister en een leider, maar ook een goede vriend van ons allemaal. Dit is een moeilijke tijd en we zullen elkaar steunen", stelde de waarnemend premier.

President Moshe Katsav stelde donderdag ook dat de verkiezingen niet uitgesteld moeten worden. 

Partijcrisis

De Arbeidspartij heeft voorlopig wel alle campagne-activiteiten gestaakt op last van de nieuwe leider Amir Peretz. Ook de Likud-partij neemt maatregelen. Partijvoorzitter Netanyahu heeft het besluit om vier Likud-ministers uit het kabinet terug te trekken voorlopig teruggedraaid. Netanyahu zei dat hij Olmert wil steunen om bij te dragen aan de stabiliteit in het land. 

Het feit dat Sharon vooralsnog zijn taken niet kan waarnemen, zal waarschijnlijk een enorme impact hebben in de Israëlische politiek. Sharons nieuwe Kadima-partij was tot nog toe aanvoerder in de peilingen. Maar de partij is volledig rond Sharon gevormd en het is onduidelijk welk effect zijn afwezigheid heeft bij de verkiezingen.

Binnen Kadima heerst intussen een crisissfeer. Er wordt volgens de Israëlische krant Haaretz al gesproken over een nieuwe leider. Binnen twee dagen komt de partijtop bij elkaar om te praten over de opvolging van Sharon, waarvoor tot nu toe niets was geregeld. 

Internationaal

Ook in het buitenland worden de ontwikkelingen rond Sharons ziekenhuisopname op de voet gevolgd.  De Japanse premier Koizumi heeft een bezoek aan Israël afgezegd. In de VS is president Bush woensdagavond op de hoogte gesteld van de situatie.

Het Witte Huis heeft Sharon beterschap gewenst. "We bidden voor zijn herstel", verklaarde Bush, die Sharon tot nu toe altijd gesteund heeft bij zijn soms eigenzinnige optreden.

Ernstige gevolgen

In de Arabische wereld wordt het nieuws rond Sharon eveneens van minuut tot minuut gevolgd. Sharon kan in Arabische landen op weinig symphatie rekenen, maar de berichtgeving in Arabische kranten over zijn ziekenhuisopname is vooral neutraal.

De Palestijnse leider Abbas heeft zijn bezorgdheid uitgesproken over Sharons verslechterde toestand. Ook de Palestijnse premier Qurei vreest ernstige gevolgen. "Ongetwijfeld zal deze gebeurtenis een impact hebben, niet alleen in Israël, maar ook in de omringende landen", aldus Qurei.

Deel deze pagina

Video en Audio

Meer video en audio