Kort Amerikaans: slotpleidooien

De Republikein John Boehner» De Republikein John Boehner republicanconference / Flickr / CC / by-nc

Dagelijkse update met groot, klein en opmerkelijk nieuws over de Amerikaanse Congresverkiezingen op 2 november, verzorgd door Bureau Washington. Vandaag Ron Linker over onder meer de slotpleidooien van de kandidaten en perikelen rondom de verkiezingsdag

Vandaag is het zover, over een paar uur gaan in de Verenigde Staten aan de Oostkust de stembureaus open. Alle opiniepeilingen wijzen op een nederlaag voor de Democraten, de vraag lijkt alleen nog te zijn: hoe groot wordt het verlies?

  • Analisten gebruiken weerstermen om hun peilingen te duiden: wordt het een briesje, een storm, een orkaan of een tsunami? Voor de Democraten wordt de ground game cruciaal: het vermogen om de eigen aanhang naar de stembureaus te krijgen. Hier een paar voorbeelden van wat de Democraten op de been kunnen brengen in sommige sleutelstaten.

  • President Obama probeert nog een paar unlikely voters (lees: jongeren) te overreden naar de stembus te gaan (in tegenstelling tot de likely voters die in de peilingen hierboven worden genoemd). Hij is later vandaag te gast bij Ryan Seacrest, de man die o.m. de amerikaanse versie van Idols op tv presenteert, en die een eigen radioshow heeft. Via Facebook kunnen er vragen aan Obama worden gesteld.

  • Als de Republikeinen een meerderheid in het Huis van Afgevaardigden krijgen, dan wordt John Boehner waarschijnlijk de nieuwe voorzitter. Hij neemt de hamer over van de Democraat Nancy Pelosi die dan slechts drie jaar voorzitter is geweest. Boehner was vannacht nog vooral op campagne. Hij reageerde op een uitspraak van president Obama dat zijn politieke tegenstanders vijanden zijn (Het Witte Huis zei later dat Obama beter opponenten had kunnen gebruiken). Boehner: ik heb een omschrijving voor de mensen die voor onze Grondwet vechten. Deze mensen zijn geen vijanden, het zijn patriotten.

  • In de NOS-uitzendingen vandaag reportages vanuit Ohio en Maryland. Eelco Bosch van Rosenthal ging naar Ohio, een klassieke swing state die Obama in 2012 opnieuw zal moeten winnen als hij herkozen wil worden. Hij zag er de laatste campagne-manifestatie van Obama en sprak met teleurgestelde kiezers. Ron Linker trok op met de Democraat Frank Kratovil in de staat Maryland die in 2008 in de slip stream van de zege van Obama verkozen werd, en die nu moet knokken voor zijn zetel.

  • Sarah Palin haalde gisteren vernietigend uit naar de Amerikaanse media: de huidge staat van de journalistiek stinkt, aldus voormalige running mate van John McCain. Haar woede is gericht op de reporters van Politico die het verhaal brachten dat sommigen binnen de Republikeinse Partij bezorgd zouden zijn over een mogelijke kandidatuur van Palin in 2012. Het artikel is gebaseerd op anonieme bronnen.

  • In onder meer een e-mail aan de Daily Caller zegt ze over het gebruik van anonieme bronnen: I suppose I could play their immature, unprofessional, waste-of-time game, too, by claiming these reporters and politicos are homophobe, child molesting, tax evading, anti-dentite, puppy-kicking, chain smoking porn producersreally, they are Ive seen it myselfbut Ill only give you the information off-the-record, on deep, deep background; attribute these facts to an anonymous source and Ill give you more.

  • Gisteren in deze rubriek het raadsel rond het spotje dat acteur Morgan Freeman zou hebben opgenomen voor een Republikeinse kandidaat North Carolina. Klopt niks van, zegt de acteur met de sonore stem.

  • Tot slot: bij deze stembusgang is ook duidelijk geworden hoe belangrijk Twitter is voor Amerikaanse politici. De krant de New York Times bracht in kaart hoe vaak de kandidaten getwitterd hebben. Let op de bubbles van de Tea Party-favorites...

Deel deze pagina

Video

Congreslid verlaat met spoed rally Clinton

Terwijl oud-president en Democraat Bill Clinton in een toespraak uitlegt wat er allemaal goed gaat in Ohio, moet één van de... Congresleden van Ohio plotseling vertrekken.

Audio

  • Ron Linker volgt Democraat Frank Kratovil Tot op de laatste dag voeren ze campagne in de Verenigde Staten. Daar worden vandaag tussentijdse Congresverkiezingen gehouden.... Democraten zitten in de hoek waar de klappen vallen, als je de peilingen mag geloven. Correspondent Ron Linker trok op met de Democraat Frank Kratovil die probeert z'n zetel te behouden in het Huis van Afgevaardigden.
  • Ron Linker over de peilingen verkiezingen VS De Amerikanen kunnen vandaag hun stem uitbrengen op de leden van het Huis van Afgevaardigden, een groot aantal senatoren en... gouverneurs. Het lijkt een pijnlijke dag te worden voor president Obama. Alle peilingen wijzen uit dat de tussentijdse verkiezingen zullen uitdraaien op een nederlaag voor Obama en zijn Democraten.

Video en Audio

Meer video en audio