Kort Amerikaans: het weekend van Jon Stewart

Jon Stewart» Jon Stewart AFP

Dagelijkse update met groot, klein en opmerkelijk nieuws over de Amerikaanse Congresverkiezingen op 2 november, verzorgd door Bureau Washington. Vandaag Eelco Bosch van Rosenthal over onder meer de Rally To Restore Sanity van Jon Stewart en over de staat Ohio, waar alle ogen op zijn gericht.

Dit Halloween-weekend weinig (betrouwbare) peilingen - dit stuk legt uit waarom. Maar toch even deze, verder weg van de midterms: 47 procent van de Democraten is er voorstander van als Obama in 2012 concurrentie krijgt in de strijd om de partijnominatie. 2012 is ver weg, en dat zo'n uitdager ook echt opstaat is niet waarschijnlijk. Maar toch.

Jon Stewart

Het was vooral het weekend van Jon Stewart, die zaterdag - met strijdmakker Stephen Colbert - zijn langverwachte manifestatie in Washington hield. Het werd - zoals wel verwacht - geen politieke rally, sterker nog: Stewart deed niet eens een oproep om te stemmen. (Zijn invloed op de uitslag lijkt verwaarloosbaar).

Nog meer dan in zijn dagelijkse Daily Show, was de Rally To Restore Sanity een aanklacht tegen de media. Het fenomeen-Stewart is de afgelopen tijd natuurlijk overal onder de loep genomen. De Huffington Post deed het uitvoerig en kwam met de eerste Daily Show-aflevering na de 9/11-aanslagen op de proppen.

De moeite van het terugkijken waard. Overigens is Stewarts afkeer tegen het alles-is-een-wedstrijd-denken van de media al veel ouder. Dit fragment is de afgelopen tijd vaak herhaald: Stewart die te gast is in het CNN-programma Crossfire, inmiddels ter ziele.

Kijk ernaar en je snapt waarom niemand daar rouwig om hoeft te zijn - en je snapt Stewart. Hier zijn slotwoord op de rally van zaterdag. Overigens werden dit weekend in meer dan tachtig landen solidariteitsmanifestaties gehouden. Vooral door Amerikaanse expats. Ook in Nederland?


Spotje Barbara Boxer

Barbara Boxer

Twee streken zijn cruciaal voor de verkiezingen van dinsdag. In de eerste plaats het westen, waar we twee weken geleden waren. Let uiteraard op de race tussen Tea Party-Republikein Angle en Democraat Reid, al was het maar vanwege de symboolwaarde.

Nog westelijker vechten twee vrouwelijke Democratische senatoren voor hun zetel: Patty Murray in Washington State, en Barbara Boxer in Californië.

Die laatste kwam met een nieuw spotje waarin, jawel, Obama de hoofdrol speelt. Bij sommige kandidaten is hij nog gewoon welkom. Strak gemonteerd.

Ohio

Die andere streek: het Midwesten en dan vooral Ohio. Alle ogen in het land zijn op die staat gericht. Ohio stemde vier jaar geleden voor Obama, maar als deze midterms een voorbode zijn, dreigt de staat hem weer te ontglippen. Obama vecht voor de verkiezing van een Democraat tot gouverneur (die kan helpen bij de herverkiezingscampagne in 2012) en voor een reeks Congresleden die in zijn slipstream naar Washington kwamen, maar na twee jaar alweer hun spullen dreigen te moeten pakken.

Wij zijn inmiddels in Ohio om een van die kandidaten te volgen. Maar er is iets tussengekomen, zo blijkt. John Boccieri stond zaterdag met campagnebeest Bill Clinton op een podium, toen hij halsoverkop de zaal verliet: thuis waren de vliezen gebroken. Bill Clinton keek het even aan, en riep toen: "Another Democrat!"

Deel deze pagina

Video en Audio

Meer video en audio