'Haïti kan nog niet zonder noodhulp'

Haïtianen halen voedsel» Haïtianen halen voedsel Foto: AFP

Haïti is er nog zo slecht aan toe dat de noodhulp moet worden verlengd.

Dat staat in de tweede verslag van de Samenwerkende Hulporganisaties (SHO) over de besteding van het opgehaalde geld na de aardbeving van begin dit jaar.

Er werd in Nederland 111 miljoen euro bijeengebracht, waarvan nu 23 miljoen euro is uitgegeven. Het meeste geld gaat naar onderdak, vooral tenten.

Tsunami

Het Rode Kruis, dat voor bijna acht miljoen euro tenten heeft geleverd, maakt zich net als andere organisaties zorgen. "Het is volop regenseizoen en we hopen dat alle tenten het houden", zegt een woordvoerder. De tenten zijn bedoeld als noodhulp, maar ze doen nu al meer dan zes maanden dienst en sommige zijn lek."

Het bouwen van permanente onderkomens is lastig. Nog steeds ligt er overal puin van ingestorte gebouwen. Hulporganisaties kunnen niet massaal bouwen, onder meer doordat niet duidelijk is van wie de grond is. Bestuurders en politici zijn bang om beslissingen te nemen, waardoor er weinig tot niets gebeurt.

Wegkopen

De ervaring leert dat een half jaar na een grote natuurramp de wederopbouw begint. Na de tsunami duurde dat zeven maanden. Maar de hulporganisaties verwachten de wederopbouw in Haïti voorlopig nog op zich laat wachten.

De arbeidsmarkt vertoont twee gezichten. Aan de ene kant probeert Oxfam Novib de bevolking te laten werken voor voedsel, food for work. Een extra impuls is dat Terre des Hommes is gestopt met het gratis uitdelen van voedsel.

Op een ander niveau kopen hulporganisaties personeel bij elkaar weg, waardoor de salarissen fors oplopen. De organisaties hebben afgesproken om dat niet meer te doen en elkaars personeel met rust te laten.

Noodbehuizing1,5 miljoen mensen
Voedsel4,3 miljoen mensen
Drinkwater5 miljoen liter per dag voor 1,1 miljoen mensen
Toiletten11.500

Deel deze pagina

Audio

  • Haïti nog altijd een puinhoop De puinhopen blijven en de noodhulp ook. Van wederopbouw in Haïti is voorlopig nog geen sprake. Cees Breederveld is directeur van... het Rode Kruis.

Video en Audio

  • » Duitse was slavin in Bosnië Video Een Duits meisje van 19 jaar is jarenlang als een slavin gebruikt. Ze werd vastgehouden door een...27 mei 2012, 2492 keer afgespeeld
  • » Drukte op wegen naar stranden Video De politie vraagt strandbezoekers om morgen de auto thuis te laten. Het mooie pinksterweer lokt...27 mei 2012, 847 keer afgespeeld
  • » Binnenlands weerbericht 27 mei 2012 Video Het binnenlands weerbericht van zondag 27 mei 2012 met Marco Verhoef.27 mei 2012, 2876 keer afgespeeld

Meer video en audio