Belgische koning spreekt partijvoorzitters

De Belgische koning Albert II» De Belgische koning Albert II Foto: ANP

Ook in België zit de kabinetsformatie muurvast, nadat preformateur Di Rupo zijn opdracht gisteren voor de derde keer heeft teruggegeven. Koning Albert ontvangt vandaag de voorzitters van de politieke partijen om hun oordeel te horen over de impasse.

Opvallend is dat de koning de voorzitter van de N-VA, Bart De Wever, nog niet heeft uitgenodigd. Normaal is de grootste partij als eerste aan de beurt.

De zeven Vlaamse en Waalse partijen kunnen het niet eens geworden over een herziening van de financieringswet. Knelpunt is het kiesdistrict Brussel-Halle-Vilvoorde. De Vlamingen willen het district splitsen. De Walen willen daarvoor een financiële compensatie. Over die vergoeding worden de partijen het niet eens.

Ultiem voorstel

Di Rupo legde een ultiem voorstel (pdf) van achttien pagina's op tafel waarin nu 250 miljoen euro naar Brussel zou gaan. Via een herziening van de financieringswet zou daar bovenop nog eens 250 miljoen euro naar de hoofdstad geschoven kunnen worden. Een cruciale passage in de tekst is dat die eerste 250 miljoen jaarlijks terugkeert. Voor CD&V en de N-VA is dat "absoluut onaanvaardbaar".

"Op die manier zouden de Franstaligen wettelijk verzekerd blijven van minstens een miljard euro, terwijl de Vlamingen geen enkele garantie zouden hebben dat de nieuwe financieringswet er komt", zegt de N-VA. Ook CD&V zegt dat er onvoldoende garanties waren en dat het om te veel geld ging.

Volgens Di Rupo was aan alle voorwaarden voor een werkbaar akkoord voldaan.

In beraad

Hoewel koning Albert nu met de politieke partijen praat, houdt hij de ontslagaanvraag van preformateur Di Rupo voorlopig nog in beraad. Volgens Belgische media is dat om tijd te winnen.

Deel deze pagina

Audio

  • Impressie van een in België politiek rumoerige vrijdag Vlak voordat bekend werd dat de formatiebesprekingen in Den Haag zijn mislukt, vertrok ook de Belgische pre-formateur Di Rupo naar... de koning om zijn opdracht terug te geven. De partijen hebben na weken van moeizame onderhandelingen de stekker uit de regeringsonderhandelingen getrokken. Koning Albert heeft het onstlag van di Rupo nu in beraad genomen. Een nieuwe regering is dus ook bij onze zuiderburen nog ver weg. Een impressie van ook een in België politiek rumoerige vrijdag.

Video en Audio

Meer video en audio