Opstelten wilde doorgaan met informatie

Oud-informateur Ivo Opstelten staat de pers te woord over zijn eindverslag» Oud-informateur Ivo Opstelten staat de pers te woord over zijn eindverslag NOS

Oud-informateur Ivo Opstelten wilde doorgaan met de onderhandelingen over een kabinet van VVD en CDA met gedoogsteun van de PVV. Dat staat in het eindverslag dat Opstelten vandaag aanbood aan koningin Beatrix.

Uit het eindverslag (pdf) blijkt dat Opstelten had voorgesteld om door te praten, onder voorwaarde dat een concept-regeerakkoord op de steun van alle fractieleden kon rekenen. "De voorzitters van de fracties van VVD en CDA hebben dit voorstel geaccepteerd", schrijft Opstelten, "de voorzitter van de PVV-fractie niet".

Opstelten sluit zich daarom aan bij de conclusie van de fractieleiders van de partijen dat een stabiel kabinet niet mogelijk is gebleken.

Brief

De oud-informateur vindt dat CDA-onderhandelaar Klink zijn brief (pdf) niet had moeten schrijven. Daarmee heeft hij de vertrouwelijkheid van de onderhandelingstafel geschonden, aldus Opstelten. "Door de brief te schrijven, liep hij het risico dat de brief uitkwam", zei de oud-informateur.

Klink schreef dat hij niets meer zag in de samenwerking van het CDA met de PVV van Geert Wilders. Hij beschreef hoe Wilders aan de onderhandelingstafel zei dat hij het regeerakkoord anders zou gaan uitleggen dan de VVD en het CDA.

Mislukt

Gisteren mislukte de formatiepoging, omdat PVV-leider Wilders er geen vertrouwen meer in had dat de hele CDA-fractie de samenwerking met de PVV zou steunen. Hij zei dat het vertrouwen van de PVV in het CDA tot het nulpunt is gedaald.

Wilders eiste dat de drie kritische CDA'ers zouden verklaren dat ze zich zouden neerleggen bij een positieve uitspraak van het CDA-congres en dat ze anders hun zetel in de Tweede Kamer zouden afstaan. CDA-fractieleider Verhagen vond dat een onmogelijke eis. Zo'n garantie kun je niet geven en is ook in strijd met de Grondwet, zei Verhagen.

Deel deze pagina

Video

  • video Opstelten wilde doorgaan met onderhandelingen Informateur Opstelten had graag door willen gaan met de onderhandelingen over een kabinet van VVD en CDA, met... gedoogsteun van de PVV. Dat schrijft hij in zijn eindverslag. Opstelten deed in één-op-één gesprekken gistermiddag een ultieme poging de drie partijen bij elkaar te houden, maar tevergeefs.
  • video Ron Fresen over persconferentie Ivo Opstelten Informateur Ivo Opstelten heeft vanmiddag een persconferentie gehad waarin hij toelichting gaf op zijn... eindverslag. Ron Fresen in Den Haag licht toe.
  • video Reacties op mislukken formatie op de Utrechtse markt Welke kant het ook op gaat met de kabinetsformatie: het wordt niet makkelijk. En dat frustreert veel mensen,... bijvoorbeeld op de Utrechtse markt vanochtend.

Audio

  • Peter Blok over eindverslag Opstelten Informateur Opstelten heeft vandaag zijn eindverslag aangeboden aan de koningin. Daarin staat dat Opstelten wilde doorgaan met de... onderhandelingen over een kabinet van VVD en CDA, met gedoogsteun van de PVV. Politiek verslaggever Peter Blok.
  • Opstelten later vandaag naar koningin Informateur Ivo Opstelten gaat later vandaag naar de koningin om zijn eindverslag aan te bieden. Hij heeft zijn opdracht om een... akkoord te smeden tussen CDA, VVD en PVV niet kunnen vervullen. De PVV had er geen vertrouwen in dat het CDA unaniem achter een akkoord zou kunnen staan. En daarmee waren er niet meer genoeg zetels voor een meerderheid in de kamer. Meer uit Den haag van politiek redacteur Wilma Borgman.

Video en Audio

Meer video en audio