Veel vragen bij VVD en PVV over formatie

Geert Wilders en Maxime Verhagen kwamen vanmiddag tegelijk aan» Geert Wilders en Maxime Verhagen kwamen vanmiddag tegelijk aan NOS

De PVV en de VVD hebben veel vragen aan CDA-onderhandelaar Verhagen. "Net als anderen hebben we veel vragen. Dat doen we niet op straat, maar dat doen we bij de onderhandelingen", aldus Wilders bij binnenkomst van het overleg in de werkkamer van informateur Opstelten. "Ik ben niet juichend."

PVV-leider Wilders liet afgelopen nacht al weten dat hij niet kon zeggen of hij met de gekozen oplossing van het CDA uit de voeten kan. Hij zei zich ook niet te herkennen in de brief van CDA'er Klink. De VVD heeft ook vragen aan fractievoorzitter Verhagen. "Ik heb er een aantal", aldus Rutte bij de inloop.

Rutte, Verhagen en Wilders wilden bij het binnengaan van het overleg niet ingaan op het rumoer van de afgelopen tijd. Wilders en Verhagen kwamen samen aan, maar dat was volgens hen toeval.

"We kwamen elkaar net tegen op de gang. Dus het lijkt me heel normaal dat we nu samen tegelijkertijd aankomen", aldus Wilders. De mede-onderhandelaars Schippers van de VVD, Bijleveld van het CDA en Madlener van de PVV waren er niet bij.

Dissidenten

De dissidente Tweede Kamerleden Kathleen Ferrier en Ad Koppejan van het CDA hebben nog steeds bezwaren bij mogelijke politieke samenwerking met de PVV. Maar ze zijn het eens met de rest van de CDA-fractie dat de onderhandelingen met VVD en PVV eerst afgerond moeten worden en dat daarna pas een oordeel wordt geveld over het onderhandelingsresultaat.

Ferrier zei na afloop van het CDA-beraad afgelopen nacht dat haar bezwaren niet weg zijn, maar dat het mogelijk is dat ze aan het einde van de rit wel zijn weggenomen.

Koppenjan zei dat hij nooit blokkades heeft opgeworpen voor de onderhandelingen. Ook hij wacht het eindresultaat af. De twee wilden hun zorgen intern kenbaar maken. Ze waren bang anders op een voortdenderende trein terecht te komen, waarvan ze niet meer af zouden kunnen.

Breidiploma

D66-leider Alexander Pechtold zegt in een reactie dat het CDA vannacht een breidiploma heeft verdiend. "Het CDA is een gehalveerde partij die nu ook nog eens gespleten is. Het lijkt op een dodelijk gewonde patiënt die zich naar het bordes sleept", zei hij.

Pechtold verwacht niet dat Ab Klink zijn bezwaren zal laten varen. "Hij zal het proces laten lopen, maar ik zie hem niet in zo'n fractie gaan zitten. Daarvoor ken ik hem goed genoeg."

Informateur Opstelten werd afgelopen nacht al door Maxime Verhagen bijgepraat over de uitkomst van het CDA-beraad.

Deel deze pagina

Video

Politiek verslaggever Dominique van der Heyde vertelt over de ontwikkelingen rondom Ab Klink.

Audio

  • Rutte: 'Ik heb natuurlijk vragen' Vanmiddag net voor het gesprek met informateur Opstelten verklaarde VVD-leider Mark Rutte dat hij vragen heeft voor CDA-collega... Verhagen.
  • Edith Schippers (VVD): 'Er moeten eerst vragen beantwoord worden' Vice-fractievoorzitter Edith Schippers is blij dat er weer verdergepraat kan worden over de formatie. Maar eerst zal CDA-leider... Verhagen VVD-vragen moeten beantwoorden.
  • Wilders en Verhagen tegelijk aangekomen bij informateur Geert Wilders en Maxime Verhagen kwamen vanmiddag tegelijk aan bij informateur Ivo Opstelten.
  • Pechtold: 'CDA lijkt op een dodelijk gewonde patiënt' D66-leider Alexander Pechtold heeft de strijd binnen het CDA met grote belangstelling gevolgd. Vanaf de zijlijn ziet hij dat de... onderhandelingen richting een instabiel kabinet gaan.

Video en Audio

Meer video en audio