'Slachtoffers zwegen over verkrachtingen Congo'

VN-manschappen in Congo» VN-manschappen in Congo United Nations Photo / Flickr / CC / by-nc-nd

De bevolking in het oosten van Congo heeft niets tegen de VN-vredesmacht gezegd over de massale verkrachtingen in het gebied. De militairen hadden die verkrachtingen dus ook niet kunnen voorkomen, zegt de VN-gezant voor Congo, Roger Meece.

Rebellen verkrachtten begin deze maand zo'n 180 vrouwen en een aantal baby's. VN-patrouilles trokken kort daarna twee keer door het gebied, maar ze hoorden niets over de misdaden.

De rebellen namen eind juli de macht in het gebied over. Op 4 augustus vertrokken ze weer uit eigen beweging.

De VN wist dat de rebellen een controlepost op een weg hadden opgezet om geld af te persen, maar hoorde van hulpverleners pas tien dagen na het vertrek over de verkrachtingen.

Angst en schaamte

Meece zegt alleen te kunnen speculeren over waarom er werd gezwegen. Mogelijk kwam dat uit angst voor represailles of vanwege het stigma dat aan verkrachtingen kleeft in Congo.

De VN zoekt nu een manier om beter met de plaatselijke bevolking te communiceren. Een optie is om dorpelingen dagelijks verslag te laten uitbrengen. Gebeurt dat niet, dan zal er onmiddellijk worden gekeken wat er mis is.

Er zijn zo'n 20.000 VN-manschappen in Congo. De VN opereert al zo'n vijftien jaar in het land om er de rust te bewaren.

Deel deze pagina

Video

Arts helpt verkrachte vrouwen

Groepsverkrachting is in Oost-Congo al jaren een gebruikelijk oorlogswapen. Het is nog bijna ontwrichtender dan het vermoorden van... mensen. Meisjes en vrouwen worden zo gruwelijk verkracht dat de scheidingswand tussen blaas en vagina wordt vernield. Ze verliezen daarna permanent urine. Vanwege de stank en schande wordt 80 procent van deze vrouwen door hun mannen in de steek gelaten. De Congolese chirurg Denis Mukwege is specialist op dit gebied: hij probeert de verminkte genitaliën te repareren zodat de vrouwen weer een menswaardig bestaan krijgen. Het NOS-journaal maakte vijf jaar geleden in Bukavu deze reportage over de verkrachte vrouwen in het ziekenhuis van dokter Mukwege.

Video en Audio

  • » Duitse was slavin in Bosnië Video Een Duits meisje van 19 jaar is jarenlang als een slavin gebruikt. Ze werd vastgehouden door een...27 mei 2012, 672 keer afgespeeld
  • » Drukte op wegen naar stranden Video De politie vraagt strandbezoekers om morgen de auto thuis te laten. Het mooie pinksterweer lokt...27 mei 2012, 301 keer afgespeeld
  • » Binnenlands weerbericht 27 mei 2012 Video Het binnenlands weerbericht van zondag 27 mei 2012 met Marco Verhoef.27 mei 2012, 2385 keer afgespeeld

Meer video en audio