Haags verzet tegen minderheidskabinet

Binnenhof» Binnenhof Jackie Kever / Flickr / Creative Commons by-nc-nd

In Den Haag ondernemen politieke partijen nog een uiterste poging de vorming van een rechts minderheidskabinet te voorkomen.

De SP wil met de PvdA en GroenLinks een alternatief regeerakkoord schrijven om voor te leggen aan de CDA-achterban. Binnen het CDA is kritiek op vooral de naderende samenwerking met de PVV. "Binnen het CDA bestaat diepe twijfel", weet SP-leider Roemer. "Ik wil ze helpen door met een sociaal alternatief te komen."

Serieus

De andere partijen benadrukken dat nog niet alle pogingen om een meerderheidskabinet te vormen serieus zijn onderzocht. "De wens om een minderheidskabinet te vormen met gedoogsteun van de PVV moet nu niet gehonoreerd worden", stelt GroenLinks-leider Halsema. Volgens haar moeten die alternatieven worden onderzocht.

Ook CU-leider Rouvoet benadrukt dat er "nog meer smaken mogelijk zijn". En Thieme van de Partij voor de Dieren heeft informateur Lubbers verteld dat Nederland nog niet toe is aan een minderheidskabinet.

Gesprekken

Lubbers sprak vandaag met de fractievoorzitters die niet betrokken zijn geweest bij de gesprekken over het rechts minderheidskabinet van VVD en CDA met gedoogsteun van de PVV.

PvdA-leider Cohen wil wel met de SP praten over een centrumlinks-kabinet. Maar de PvdA wil D66 erbij en dat ziet Pechtold op zijn beurt weer niet zitten. "Ik wens Job en jou een vruchtbare samenwerking toe", schrijft Pechtold aan Roemer.

Linkse kerk

VVD, PVV en CDA reageren kort op het verzet van de andere partijen. "De druiven zijn wel erg zuur in de linkse kerk", laat een gezamenlijke woordvoerder weten.

Cohen verwierp vanochtend ook de kritiek van VVD-leider Rutte dat de PvdA een middenkabinet (met VVD en CDA) en Paars-plus heeft geblokkeerd. "Hij is de matchmaker van rechts", aldus Rutte in de Telegraaf. "Onzin", zegt Cohen. "Ik heb geen blokkade opgeworpen. Het enige wat ik heb gezegd is dat ik een middenkabinet met de VVD en CDA onaantrekkelijk vind."

Lubbers krijgt dinsdagochtend een keer de fractieleiders van VVD, CDA en PVV op bezoek. Naar verwachting zal hij vervolgens zijn eindverslag aanbieden aan koningin Beatrix.

Deel deze pagina

Video

Rechts wil regeren, maar de andere partijen geven zich nog niet gewonnen. Ze deden vandaag een uiterste... poging om een rechts minderheidskabinet tegen te houden. Er zijn nog genoeg gewone coalities die nog niet zijn onderzocht, zeggen ze.

  • Links verzet zich tegen rechts minderheidskabinet

    Rechts wil regeren, maar de andere partijen geven zich nog niet gewonnen. Ze deden vandaag een uiterste... poging om een rechts minderheidskabinet tegen te houden. Er zijn nog genoeg gewone coalities die nog niet zijn onderzocht, zeggen ze.

  • Ron Fresen over verzet tegen minderheidskabinet

    Veel partijen verzetten zich tegen de plannen voor een rechts minderheidskabinet. De SP werkt aan een... alternatief regeerakkoord en volgens de CU "zijn er meer smaken" mogelijk. Ron Fresen op het Binnenhof.

  • Cohen niet gelukkig met handelswijze Lubbers

    PvdA-leider Cohen vindt dat informateur Lubbers zijn boekje te buiten is gegaan door over een... minderheidskabinet te praten. Maar Cohen realiseert zich ook dat de PvdA voorlopig buiten spel staat. Politiek verslaggever Jeroen van Dommelen vertelt.

  • PvdA-leider Cohen na afloop gesprek informateur Lubbers

    Complete verklaring van PvdA-leider Cohen na afloop van zijn gesprek met Lubbers. Cohen heeft kritiek op het... optreden van Lubbers, die buiten zijn boekje is gegaan. Verder weerlegt de PvdA-leider de kritiek dat hij blokkades heeft opgeworpen.

  • SP-leider Roemer na afloop van gesprek Lubbers

    Compleet interview Roemer na afloop van zijn gesprek met informateur Lubbers. De SP-leider wil een... alternatief regeerakkoord schrijven met de PvdA en GroenLinks. Hij wil de CDA-achterban een keuze voorleggen.

  • D66-leider Pechtold na afloop van gesprek informateur Lubbers

    D66-leider Pechtold na afloop van gesprek informateur Lubbers.

Audio

  • Margreeth Boer over gesprekken Lubbers met fractievoorzitters Informateur Ruud Lubbers is klaar met zijn ontvangsten vandaag. Hij heeft alle zeven fractievoorzitters ontvangen, of in elk geval... gesproken, die niet betrokken zijn bij de vorming van het rechtse kabinet. En al deze partijen, op de SGP na, zien niks in dit minderheidskabinet. Een gesprek met politiek redacteur Margreeth Boer.
  • Margreeth Boer over kabinetsplannen Cohen Informateur Ruud Lubbers heeft vandaag met zeven fractievoorzitters gesproken over de vorming van een rechts minderheidskabinet.... De linkse partijen zien helemaal niets in zo'n minderheidskabinet. Daarom wil PvdA-leider Cohen nu toch praten met de SP over een centrum-links kabinet. Politiek redacteur Margreeth Boer.
  • Cohen niet blij met informateur Lubbers PvdA-leider Cohen is op bezoek geweest bij informateur Lubbers. Daar is geconstateerd dat de drie partijen CDA, VVD en PVV samen... verder willen in een rechts minderheidskabinet. Maar volgens Cohen is Lubbers zijn boekje te buiten gegaan als informateur. Politiek redacteur Margreeth Boer.
  • Lubbers ontvangt fractievoorzitters Op het Binnenhof ontvang Ruud Lubbers zo direct de fractievoorzitters van de 7 partijen die niet betrokken zijn geweest bij de... gesprekken over een CDA/VVD-kabinet met gedoogsteun van de PVV. Als eerst komt Job Cohen van de partij van de arbeid op bezoek bij Lubbers. Politiek verslaggever Margreeth Boer vertelt.

Video en Audio

  • » Twee nieuwe arrestaties in Londen Video De politie in Londen heeft nog twee verdachten gearresteerd van de aanslag. Daarbij werd een...23 mei 2013, 0 keer afgespeeld
  • » Steeds meer rellen in Stockholm Video Ook vanavond weer richten jongeren vernielingen aan. Al vier nachten op rij zijn er rellen in...23 mei 2013, 9 keer afgespeeld
  • » Obama wil inzet drones beperken Video De Amerikaanse president Obama heeft vanavond een belangrijke speech gehouden over terrorisme en...23 mei 2013, 467 keer afgespeeld

Meer video en audio