Vincents rapport lijdt niet onder pestgedrag

Vincent» Vincent Joris van de Kerkhof/NOS

Vincent Boterman (bijna 14) strijdt al ruim een jaar tegen zijn overgewicht. Hij valt nog steeds af. Ruim een jaar geleden begon hij bij Heideheuvel in Hilversum aan een behandeling en daar gaat hij het komende jaar mee door. De eerste maanden was het heel intensief, drie dagen in de week, daarna werd het één dag in de week, daarna één dag in de twee weken. Sinds kort is er één dag in de drie maanden een terugkomdag. De NOS volgt Vincent al ruim een jaar. Hoe is het deze zomer met hem? Derde deel van een serie van vijf. (Eerdere series te vinden onder aan deze pagina.)

Door verslaggever Joris van de Kerkhof

De waterijsjes staan op tafel. De kinderen in de klas zijn heel erg onrustig. Vincent (bijna 14) zit aan zijkant te wachten tot hij van zijn mentor zijn rapport overhandigd krijgt. Hij had al gehoord dat de school zijn wens niet gaat honoreren. Vincent wil naar de havo, hij wil niet naar vmbo-tl 3. Maar de leraren vinden hem een typische vmbo-tl-leerling, ondanks zijn goede rapport zonder onvoldoendes en met een gemiddelde rond de 7,5.

Vincent wrijft over zijn buik en blijft lachen. Maar zijn teleurstelling is wel heel erg groot. Het hele jaar door heeft hij hard gewerkt, het hele jaar door heeft hij hoge cijfers gehaald. Negen maanden van dit jaar werd hem dat nogal kwalijk genomen door klasgenoten. Hij is overgestapt naar een nieuwe klas, met een nieuwe mentor. Hij heeft veel meer rust, zijn punten zijn nog beter geworden en toch moet hij zeggen: "Nou, dan ga ik na vmbo-tl wel naar de havo. Kost maar een jaartje extra."

Tussen al het leren op school door is Vincent (1 meter 62, 77 kilo) ook nog bezig met afvallen. Of beter, hij is bezig met een behandeling waarin hij zich bewuster wordt van zijn te dikke lichaam. Net als 20.000 andere kinderen in Nederland heeft hij obesitas. De scholier uit Zaltbommel wordt er voor behandeld in Hilversum.

Olifant

Hij spreekt er in zijn klas nauwelijks over. De kinderen vinden hem wel te dik, maar het is niet echt een onderwerp voor ze. Dat blijkt na de rapportuitreiking. Een halfjaar geleden was het onmogelijk om in alle rust met klasgenoten van Vincent te spreken. Veel klasgenoten scholden hem ook uit voor 'stuudje'. Hij was veel te serieus, alleen maar bezig met goede punten halen. De kinderen in de enorm onrustige klas konden daar niet tegen.

Vincent had het gevoel dat hij gepest werd. Een nieuwe klas moest uitkomst bieden. En dat is ook gebeurd. Klasgenoot Flip legt uit hoe het pesten ging: "Als er een film was met olifanten, dan werd er meteen flauw gedaan tegen Vincent." Flip snapt wel dat het kan gebeuren, maar zou het zelf niet doen.

Flips advies aan Vincent was om het gedoe, het pestgedrag van zich af te laten glijden. En dat is hem sinds hij in de nieuwe klas zit, steeds beter gelukt. De mentor vindt ook dat Vincent weerbaarder is geworden. Dat vonden zijn ouders en zijn broer gisteren ook. "Hij zegt nu ook wel dingen terug. Daarmee is voor potentiële pesters vaak de kous af."

Slanker

Vincent zit er bij als zijn klasgenoten over hem spreken. Het gaat maar kort over pesten. Het gaat ook over Vincents lichaam. De kinderen vinden hem wel te dik, maar vinden ook dat hij is afgevallen. De meesten zien wel dat zijn gezicht slanker is geworden.

De hoofdrolspeler wordt er blij van als hij dit hoort. Het verzacht een beetje de pijn van de rapportuitreiking. Vincent is trots op wat hij bereikt heeft tijdens dit schooljaar. Groeien en afvallen, goeie punten halen en overgaan. Ja, het had allemaal nog beter gekund, maar het "kost hem maar een jaartje extra".

Vincent vindt het vooral belangrijk dat het nu vakantie is. Rust aan zijn hoofd. Gezellig naar de camping waar hij al jaren komt, waar iedereen hem kent en waar hij zich helemaal thuis voelt.


Verslaggever Joris van de Kerkhof volgt Vincent Boterman al ruim een jaar in zijn strijd tegen obesitas. Hieronder de vorige afleveringen.

Winter 2010:

Zomer 2009:

Deel deze pagina

Audio

  • Vincent doet het gewoon goed op school Hoewel Vincent op school soms wordt gepest omdat hij te dik is, haalt hij toch goede cijfers.

Reageren 0 reacties op dit artikel

Video en Audio

Meer video en audio