Polanski opgepakt om zedenzaak 1977

Roman Polanski Roman Polanski AFP

Filmmaker Roman Polanski is in Zwitserland opgepakt in verband met een oude zedenzaak in de Verenigde Staten. Hij wordt ervan verdacht een 13-jarig meisje te hebben verkracht.

De VS had in 1978 een internationaal arrestatiebevel tegen de regisseur uitgevaardigd.

Polanski had eerder bekend seks te hebben gehad met een minderjarige. Hij mocht, voordat over zijn zaak uitspraak werd gedaan, een lopend project afmaken. Daarvan maakte hij gebruik om naar Europa te vluchten.

Oeuvreprijs

Polanski, die Frans staatsburger is, woonde in Frankrijk. Een uitleveringsverzoek door de VS werd door Parijs afgewezen, evenals een voorstel van de VS om hem in Frankrijk te berechten.

Vorig jaar vroeg Polanski de justitiële autoriteiten in de VS om de zaak te seponeren, omdat er fouten zouden zijn gemaakt. Dat werd afgewezen.

Roman Polanski was in Zürich voor het Filmfestival. Hij zou er vanavond een oeuvreprijs krijgen.

Hippie-goeroe

De filmmaker is in 1933 in Parijs geboren als kind van joods-Poolse ouders. Op 4-jarige leeftijd verhuisde het gezin naar Polen, dat enkele jaren later door Nazi-Duitsland werd bezet. Het gezin werd opgesloten in het getto van Krakau. Polanski wist te ontsnappen.

Na de Tweede Wereldoorlog bouwde hij aan zijn filmcariëre en kwam via Londen in Hollywood terecht. Hij werd vooral bekend door de films Repulsion,Chinatown,Rosemary's Baby en The Pianist.

Deel deze pagina

Video en Audio

Meer video en audio