» Twee ouderen zitten op een bankje Foto: Marcel Oosterwijk / Flickr / Creative Comons / by-nc Het CDA vindt het positief dat de FNV over haar eigen schaduw heen is gesprongen. Dat zegt de partij in een eerste reactie op het akkoord over de AOW waar werkgevers en werknemers dicht bij zijn.
Bijna alle politieke partijen benadrukken dat ze de details van het akkoord moeten afwachten, maar ze geven wel een eerste reactie.
Voorwaarden
Het CDA benadrukt dat in de plannen ook iets moet staan over arbeidsmarkt voor ouderen. De PvdA zegt dat het er "veelbelovend" uitziet.
De VVD stelt aan de afspraken tussen de sociale partners de voorwaarde dat ze genoeg besparingen moeten opleveren voor de overheidsfinanciën.
De enige partij die de verhoging van de AOW-leeftijd tot een breekpunt heeft verheven, de PVV, heeft nog niet gereageerd.
Zware beroepen
GroenLinks reageert in eerste instantie positief, maar mist een regeling voor de zware beroepen en voor mensen die vroeg zijn begonnen met werken.
De SP ziet niets in de afspraken. Volgens de partij is het akkoord in de praktijk niet haalbaar en zullen mensen erdoor in de armoede komen. Ook de SP mist een regeling voor zware beroepen.
D66 vindt dat in het akkoord de AOW-leeftijd te laat omhoog gaat. Door te wachten tot 2020, komen de kosten van de vergrijzing eenzijdig bij de jongeren terecht, vindt D66.
Sociale partners
De sociale partners willen de AOW-leeftijd in 2020 verhogen tot 66 jaar. Daarna wordt elke vijf jaar bekeken of hij verder moet stijgen.
Het moet volgens bonden en werkgevers mogelijk blijven te stoppen met 65 jaar, maar wie eerder stopt levert 6,5 procent in van zijn AOW en zijn pensioen.
GroenLinks-leider Halsema vindt dat partijen het naderende AOW-akkoord moeten aangrijpen om een voorstel te doen dat misschien nog beter is. Zij deed dat in een lijsttrekkersdebat van de noordelijke provincies. Er lijkt vooralsnog geen meerderheid voor dit plan te zijn.
Deel deze pagina
»
»
»
»
»
video
video
»
»
»