Moskou vaker doelwit van aanslagen

Herdenkingsplek voor de aanslagen in 2004» Herdenkingsplek voor de aanslagen in 2004 Foto: ANP

De Russische hoofdstad was de afgelopen jaren vaker het doelwit van aanslagen.

De laatste grote aanslag in Moskou was in 2004. Zelfmoordterroristen lieten toen, net als vandaag, bommen ontploffen in de Moskouse metro. Bij de aanslag kwamen 41 mensen om het leven en raakten er meer dan 250 gewond. De verantwoordelijkheid voor de aanslag werd opgeëist door Tsjetjeense rebellen.

In augustus 2004 kwamen bij een andere aanslag op de metro in Moskou nog eens acht mensen om het leven. In 2006 vielen tien doden bij een aanslag op een markt.

Nevski-Express

De Nevski-Express, de trein tussen Moskou en Sint Petersburg, was twee keer doelwit van aanslagen, voor het laatst in november vorig jaar. Daarbij kwamen 26 mensen om en raakten zo'n honderd mensen gewond. Islamitische extremisten uit de Kaukasus eisten de aanslag op.

In oktober 2002 hielden Tjetsjeense rebellen dagenlang 850 mensen in gijzeling in een theater. Bij de bevrijdingsactie kwamen 129 gijzelaars en 41 rebellen om het leven.

Deel deze pagina

Video

Rusland vermoedt dat islamitische terroristen achter aanslagen zitten

De verantwoordelijkheid voor de aanslagen in de metro van Moskou is nog niet opgeëist, maar alles wijst er op dat rebellen uit de... Noordelijke Kaukasus erachter zitten. Russische veiligheidsdiensten vechten daar al jaren met islamitische opstandelingen. En die opstandelingen zoeken ook doelwitten in de rest van Rusland.

Audio

  • Hubert Smeets over aanslagen in de Kaukasus Direct na de aanslagen ging de beschuldigende vinger richting Kaukasus. De twee vrouwen die verantwoordelijk worden gehouden voor... de zelfmoordaanslagen in de metro, zouden daar vandaan komen. Hubert Smeets werkte jarenlang in Moskou als correspondent voor NRC/Handelsblad.
  • Rusland-deskundige over aanslagen Een gesprek met Marc Jansen over de aanslagen in Moskou. Hij is Rusland-deskundige aan de Universiteit van Amsterdam.

Video en Audio

Meer video en audio