Gerrit Zalm: Ik blijf aan

Gerrit Zalm als bestuursvoorzitter van ABN Amro» Gerrit Zalm als bestuursvoorzitter van ABN Amro Foto: ANP

Door economieredacteur André Meinema

Oud DSB-bestuurder Gerrit Zalm is niet van plan op te stappen bij ABN AMRO. Dat zegt hij in een gesprek met de NOS. "Ik voel mij door de oordelen van De Nederlandsche Bank, Scheltema en de minister van Financiën voldoende gesteund om deze functie goed te kunnen uitoefenen."

Uit het begin deze week verschenen rapport van onderzoeker Scheltema over de periode dat Zalm bestuurder was bij de DSB Bank blijkt dat DNB en de minister van Financiën vertrouwen hebben in de deskundigheid en betrouwbaarheid van Zalm. "Ik zie geen enkele reden om te stoppen en wil graag de klus bij ABN Amro afmaken".

AFM
De Autoriteit Financiële Markten (AFM) vindt dat Zalm niet geschikt is om leiding te geven aan een andere bank. Hij heeft onvoldoende gedaan om de verkooppraktijken van de DSB-bank te veranderen en had zich harder moeten opstellen tegenover eigenaar en directeur Dirk Scheringa.

Toch heeft Zalm geen moment gedacht over opstappen. "Ook omdat ik vond dat hun aanbeveling rammelde en daar heb ik succesvol verweer tegen gevoerd." Zalm hoopt op een goede werkrelatie met de AFM: "De AFM zal zelf, neem ik aan, ook nadenken over wat voor lessen ze kunnen trekken uit de beoordeling van Scheltema. Maar dat laat ik graag aan de AFM over, daar zijn ze mans genoeg voor." Scheltema schoof deze week de bezwaren van de AFM tegen Zalm terzijde, omdat de AFM zijn werk niet goed gedaan zou hebben.

De positie van Zalm als beoogd bestuursvoorzitter van de nieuw te vormen combibank ABNAmro/Fortis ligt sinds het faillissement van DSB Bank onder vuur.

Zorgen
Na zijn carrière als directeur van het Centraal Plan Bureau (1989-1994) en als langstzittende minister van Financiën (1994-2002 en 2003-2007) verrast Zalm in juni 2007 nogal wat mensen met zijn overstap naar de DSB Bank. Hij werkt daar twee dagen in de week als adviseur en chief economist.

Maar het rommelt bij de bank. DSB heeft wel sinds 2005 een bankvergunning gekregen, maar ligt onder vuur van consumenten vanwege het imago van koppelverkoper van verzekeringen, leningen en hypotheken. Ook De Nederlandsche Bank heeft grote zorgen over de financiële positie en de manier waarop de bank bestuurd wordt. DNB speelt met het idee om een stille curator aan te stellen, iemand die namens DNB de boel in de gaten houdt en stuurt met flinke bevoegdheden.

Na de zomer stapt de financiële man op, na meningsverschillen. Zalm wordt gevraagd om zijn plek in te nemen. Hij polst of DNB dat een goed plan vindt. DNB reageert gepast enthousiast, want dan zit er een man op een stoel in de raad van bestuur die de bankdirectie kent, met de nodige bestuurlijke ervaring en in een tijd van een aanzwellende financiële crisis. Bovendien hoeft dan het zware middel van een stille curator niet ingezet te worden. "Ik heb daar mijn beste beentje voor gezet. Ik heb ook dingen bereikt.", zegt Zalm over zijn tijd bij DSB.

Diepgaand onderzoek
Lang zit hij daar niet. De financiële crisis trekt banken omver en dwingt de overheid om twee banken te nationaliseren. In november 2008 wordt Zalm gevraagd of hij de nieuw te vormen combibank ABNAmro/Fortis wil leiden. Hij vraagt DNB of dat verstandig is, temeer daar hij nog geen jaar bij DSB aan het werk is en daar ook van alles gebeurt. Maar DNB wil hem nu toch liever bij ABN zien, gezien het belang en de omvang van de beide systeembanken.

Vanaf dat moment werkt Zalm hard aan de integratie van ABN en Fortis, totdat in oktober de DSB Bank omvalt. De politiek roept om een onderzoek en minister Bos kondigt een diepgaand onderzoek aan naar de val van DSB én naar de rol van vroegere bestuurders, onder wie Zalm. Wat was zijn rol? Wat heeft hij gedaan dan wel nagelaten? Een commissie onder leiding van de jurist en oud-voorzitter van de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid Michiel Scheltema onderzoekt de val van DSB.

Over de rol van de oud-bestuurders die nu nog werkzaam zijn in de financiële wereld moeten de toezichthouders DNB en AFM zich buigen, DNB als belangrijkste toezichthouder op banken en bankiers en de AFM houdt toezicht op de praktijk en de producten en komt dus op voor onder meer de consumentenbelangen. Scheltema wordt gevraagd om het oordeel van de beide toezichthouders te toetsen.

Smet
Het wordt een soort drietrapsraket: DNB en AFM rapporteren aan Michiel Scheltema, die het advies persoonlijk beoordeelt en de minister adviseert. Die geeft op zijn beurt een eindoordeel.

We kennen de afloop. DNB heeft geen smet aangetroffen, de AFM des te meer en de financiële autoriteit doet de aanbeveling om Zalm 'heen te zenden'. Scheltema is het helemaal niet eens met de conclusies van de AFM, vindt de argumentatie niet deugen en staat vierkant achter het positieve eindoordeel van DNB. En demissionair minister De Jager vindt de verdeeldheid vervelend, maar sluit zich bij Scheltema aan en kiest dus voor Zalm.

Spruitjeslucht
Die heeft nu na twee nachtjes slapen besloten op z'n post te blijven. Ook al blijft er door toedoen van de AFM een zweem van onbetrouwbaarheid en nalatigheid rond hem hangen. Dat is vervelend, maar het is misschien net als met een nare spruitjeslucht in huis: het trekt na verloop van tijd wel weg.

Of Zalm blijft nog even aan en kondigt later dit jaar zijn vertrek aan, maar dat lijkt ook niet echt bij hem te passen. Bovendien is nu opstappen erg lastig, want je zadelt een demissionair kabinet én een bank in een enorm veranderingsproces op met een heel moeilijk te vervullen vacature.

Deel deze pagina

Video

Gerrit Zalm: Ik blijf aan

In een interview met de NOS zegt Gerrit Zalm dat hij aanblijft als bestuurder bij ABN Amro, ondanks de commotie die deze week... ontstond over zijn rol in de DSB-affaire.

Video en Audio

Meer video en audio