Obama wil grens aan omvang banken

Wallstreet» Wallstreet Foto: f-l-e-x / Flickr / Creative Commons 2.0 by-nc-nd

President Obama wil strengere regels invoeren voor financiële instellingen. Volgens hem staan de Amerikaanse banken er beter voor dan een jaar geleden, maar zijn de regels die tot de economische crisis hebben geleid niet veranderd.

Obama wil grenzen stellen aan de omvang van banken om te voorkomen dat één financiële instelling een economische crisis veroorzaakt. Verder wil hij dat banken niet investeren in speculatieve beleggingsfondsen omdat daarbij de risico's te groot zijn.

Obama haalde uit naar banken die in leven zijn gehouden dankzij "het veiligheidsnet" dat de belastingbetalers verzorgen, maar het overheidsgeld gebruiken om te speculeren.

Het voorstel moet ook kritiek tegengaan dat de Obamaregering te dicht tegen Wall Street aanschurkt. Veel leden van de regering, waaronder minister van Financiën Geithner, hebben eerder lange tijd op Wall Street gewerkt.

Dalende koersen
In reactie op Obama's uitspraken verminderde de waarde van de dollar en daalden de beurskoersen van enkele grote banken tussen de 5 en 7 procent. Analist Scott Marcouiller zegt dat dit komt door de onzekerheid onder de handelaars: "De natuurlijke respons is om nu te verkopen en straks vragen te stellen". Een van de vragen is of Obama in staat zal zijn om zijn voorstellen door het Congres te loodsen.

Bonussen
Het is niet het eerste initiatief van Obama de financiële wereld te herstructureren. Hij pleitte eerder voor een belasting voor grote banken om zo geld terug te halen waarmee banken zijn gesteund. De achterliggende gedachte is dat de belasting wordt betaald uit de bonussen en niet door de rekeninghouders, maar het is niet zeker of dat ook zal gebeuren.

De uitspraken van Obama volgen kort op een nederlaag voor zijn Democratische partij. Die verloor dinsdag in de staat Massachusetts een cruciale zetel aan de Republikeinen.

Deel deze pagina

Video en Audio

  • » Chinees gered uit rivier Video Een 60-jarige Chinees was met zijn auto in een rivier gekomen in de provincie Hunan. De brandweer...26 mei 2012, 3643 keer afgespeeld
  • » Butler paus aangeklaagd Video Een butler van de paus, Paolo Gabriele, is formeel aangeklaagd voor het illegaal in bezit hebben...26 mei 2012, 2709 keer afgespeeld
  • » 134 miereneters onderschept in Thailand Video In Thailand heeft de douane meer dan honderd schubdieren, een soort miereneters, in beslag genomen.26 mei 2012, 3765 keer afgespeeld

Meer video en audio