Obama: teleurstelling over Kopenhagen is terecht

President Obama tijdens een persconferentie, vrijdagavond in Kopenhagen» President Obama tijdens een persconferentie, vrijdagavond in Kopenhagen Foto: AFP

De Amerikaanse president Obama vindt dat de teleurstelling over de uitkomst van de klimaattop in Kopenhagen terecht is. Dat zei hij in een tv-interview.

In zijn toespraak op de top, vorige week vrijdag, had Obama het nog over een belangrijke doorbraak. Maar in een gesprek met PBS NewsHour geeft hij nu toe dat "mensen terecht teleurgesteld zijn over de uitkomst van Kopenhagen".

"Ik heb alleen gezegd dat dit beter is dan een totale mislukking, want dat zou een grote stap achterwaarts geweest zijn. We hebben in ieder geval iets overeind gehouden. We zijn er tenminste niet te veel op achteruitgegaan."

"Maar we zijn niet geraakt waar we moesten geraken", voegt hij eraan toe. "Volgens de wetenschap moeten we de uitstoot van broeikasgassen de komende veertig jaar aanzienlijk verminderen. Niets in het Kopenhagen-akkoord verzekert dat dat gebeurt."

Aan mislukking ontsnapt
De Amerikaanse president vertelde ook hoe een totale mislukking maar net vermeden werd: "Op een bepaald moment stevenden we af op een complete mislukking."

"De premier van India ging terug naar de luchthaven, de Chinese onderhandelaars bleven weg uit onderhandelingen en iedereen was aan het schreeuwen, maar uiteindelijk hebben we gelukkig het hoofd koel kunnen houden."

Intentieverklaring
De top in Kopenhagen leverde niet meer op dan een intentieverklaring van de deelnemers om de komende jaren iets te doen aan de uitstoot van C02.

De landen die de afspraken hebben gemaakt, zijn er juridisch niet aan gebonden.

Deel deze pagina

Video

Obama teleurgesteld over Kopenhagen

De Amerikaanse president Obama deelt de teleurstelling, over de uitkomst van de klimaattop in Kopenhagen.

Video en Audio

  • » Chinees gered uit rivier Video Een 60-jarige Chinees was met zijn auto in een rivier gekomen in de provincie Hunan. De brandweer...26 mei 2012, 3996 keer afgespeeld
  • » Butler paus aangeklaagd Video Een butler van de paus, Paolo Gabriele, is formeel aangeklaagd voor het illegaal in bezit hebben...26 mei 2012, 3039 keer afgespeeld
  • » 134 miereneters onderschept in Thailand Video In Thailand heeft de douane meer dan honderd schubdieren, een soort miereneters, in beslag genomen.26 mei 2012, 4117 keer afgespeeld

Meer video en audio