Kroonprins Willem-Alexander en prinses Máxima willen niet stoppen met de bouw van een vakantiehuis in Mozambique. Wel hebben ze er begrip voor dat er kritiek is op het project. Dit heeft premier Balkenende tijdens het debat over de begroting van het Koninklijk Huis gezegd.
"Ze begrijpen de gevoeligheden, die samenhangen met het project. Ze beseffen ook hoe ongelukkig de samenloop van de omstandigheden is, zeker gezien de economische crisis," aldus Balkenende.
Afstand
Het prinselijk paar is, ondanks de kritiek, niet van plan om een einde te maken aan het project. Er zal wel meer gedaan worden voor de plaatselijke bevolking. Ook wordt hun belang in de stichting op afstand gezet.
"De prins en prinses geloven in het project," zegt Balkenende. Hij verwerpt de suggestie dat hij te weinig heeft gedaan om het project in goede banen te leiden. "We zijn niet over een nacht ijs gegaan." Tijdens het debat verwezen bijna alle partijen naar de misstanden rond het vakantiehuis. Alleen oppositiepartijen SP, PVV en de Partij voor de Dieren willen dat het project in Mozambique wordt gestopt. "Juist in deze tijd is het scheppen van gedoe over een vakantiehuis en gebruik van dubieuze belastingfaciliteiten een beeld dat schadelijk is voor de reputatie van het vorstenhuis," aldus het CDA-Kamerlid Spies.
Hype
"Het moet weer rustiger worden rond het Koningshuis", aldus het Kamerlid Anker van de ChristenUnie. De SGP ergert zich aan de commotie. "Hype, hype, hype, hoera," zo kenmerkt fractieleider Van der Vlies het debat.
Tijdens het debat bleek dat de Tweede Kamer zich zorgen maakt over de imagoschade, die het Koninklijk Huis de afgelopen tijd heeft opgelopen. De Oranjes kwamen de afgelopen tijd ook negatief in het nieuws over kwesties zoals de fiscale constructies vanuit Paleis Noordeinde, de hoge kosten van privévluchten en het gestegen salaris van het prinselijk paar en Koningin Beatrix.
De oppositiepartijen SP, GroenLinks en D66 vinden dat de premier de regie moet nemen. "Er is te veel gedoe. Balkenende moet grenzen stellen en sturen," aldus SP-er Van Raak.
Bevriezen
De SP wil dat de premier de uitkeringen van koningin Beatrix, kroonprins Willem-Alexander en prinses Máxima gaat bevriezen. In de begroting staat dat het loon van deze omhoog gaat met 142.000 euro.
"Iedereen moet de broekriem aanhalen", aldus de SP. Ook moeten de privévluchten uit eigen zak worden betaald. De PvdA is het daar mee eens. De SP en de VVD willen dat het Koninklijk Huis belasting moet betalen. "Het zou het koningshuis ten goede komen. Het gebeurt ook in het buitenland," aldus het VVD-Kamerlid Van Beek.
Lees ook Wat zijn de inkomsten van het Koninklijk Huis?
Deel deze pagina
video
video
video
»