»
Milieuorganisaties bij de klimaatttop in Kopenhagen hebben vannacht uit protest geweigerd het overlegcentrum te verlaten.
Foto: NOS De klimaattop in Kopenhagen verkeert op de cruciale laatste onderhandelingsdag voordat de wereldleiders arriveren, nog altijd in een volstrekte chaos. Iedereen praat met iedereen, maar veel lijn in al die overlegjes valt er niet te ontdekken.
De Deense premier Rasmussen heeft vanochtend de verwachtingen in elk geval getemperd dat er morgen een akkoord ligt. Veel onderhandelaars denken dat een akkoord misschien uitgesteld moet worden tot de volgende klimaattop, volgend jaar in Mexico.
Er wordt wel enige vooruitgang geboekt, maar mogelijk is dat niet genoeg. De Deense premier wilde nog proberen met een nieuwe tekst uit de impasse te komen, maar zag daar uiteindelijk vanaf.
Er wordt nu verder gepraat op basis van eerdere teksten. Die bevatten contouren van een akkoord om de opwarming van de aarde aan te pakken.
Niet alles stil
Toch ligt niet alles stil in Kopenhagen. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Hillary Clinton heeft gezegd dat de VS bereid is te helpen om de 100 miljard dollar (75 miljard euro) bijeen te krijgen die de ontwikkelingslanden nodig hebben in de strijd tegen de gevolgen van klimaatverandering. Voorwaarde is wel dat andere rijke landen ook over de brug komen.
Eén van de grote vragen die door het Bella Center waart, is de vraag of president Obama morgen nu wel of niet komt. Zowel de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Clinton als de Britse premier Brown deden daar geen heldere uitspraken over.
Clinton zei dat Obama alleen komt als hij een reden heeft om te komen, lees: het ceremonieel ondertekenen van een akkoord. Brown hield het erbij dat Obama beseft dat 'Kopenhagen' een belangrijk moment in de geschiedenis is.
Naar verwachting zullen de onderhandelingen, of wat daar in Kopenhagen op dit moment voor door moet gaan, de hele nacht duren. En dan nog is allerminst zeker dat er morgenochtend iets ligt dat op een akkoord lijkt.
Bezetting
Vanochtend hebben vertegenwoordigers van onder andere het Wereld Natuur Fonds, Greenpeace en Oxfam Novib een tijd lang de conferentiezalen in het Bella Center in Kopenhagen bezet gehouden.
De actie was bedoeld om de onvrede te uiten over het dramatische verloop van de onderhandelingen op de klimaattop. Ook protesteerden de organisaties tegen het niet toelaten van een groot aantal waarnemers en adivseurs in het congrescentrum.
Cruciaal
Het hoofd van het VN-klimaatbureau Yvo de Boer zei gisteravond dat de komende 24 uur cruciaal zijn. In de afgelopen dagen is in de onderhandelingen geen vooruitgang geboekt. De rijke en arme landen staan lijnrecht tegenover elkaar en veel delegaties betwijfelden of daar nog verandering in komt.
In de wandelgangen werd gisteren gezegd dat de VS en China achter de schermen constructief overleg voeren. Of ze een deal hebben gesloten is niet bekend. China en de VS zijn het niet eens over het percentage van het terugbrengen van de uitstoot, het geld voor ontwikkelingslanden en over een controlemechanisme voor de naleving van de afspraken.
Deel deze pagina
»
»
»
»
»
»
»