De autoriteiten in Iran maken het de internationale media steeds moeilijker om verslag te doen van de gebeurtenissen naar aanleiding van de verkiezingen van 12 juni. Daarom volgt de NOS het nieuws uit Iran zo goed als het gaat via websites als Facebook, Twitter, Flickr en YouTube. Die fungeren als primaire nieuwsbron voor burgers in Iran en de rest van de wereld.
Het experimentele project Iran digitaal is sinds 28 juni stilgelegd omdat de situatie in Iran zich lijkt te stabiliseren. Zodra het nieuws er aanleiding voor geeft, wordt het project weer voortgezet.
Zondag 28 juni
22.59 uur: De doorgaans betrouwbare twitteraar Iranbaan meldt dat de acht gearresteerde Iraanse medewerkers van de Britse ambassade zijn vrijgelaten.
22.39 uur: Onderstaande video is volgens een Iraniër in Nederland vandaag geschoten in de Shiriatistraat in het zuiden van Teheran.
21.18 uur: De verslagen presidentskandidaat Karoubi arriveert bij de Ghoba-moskee. De mensen zeggen: "Karoubi, we steunen je".
19.22 uur: Diverse twitteraars melden rellen. De politie gebruikt traangas, stelt persbureau AP op basis van ooggetuigen. Er zijn branden op straat en er vliegen helikopters boven de stad.
18.05 uur: Diverse twitteraars melden dat onderstaand de eerste video is van de demonstratie bij de Ghoba-moskee. Daar zou ook oppositiekandidaat Mehdi Karoubi zijn opgedoken.
17.38 uur: Daar komen dan toch de eerste berichten. Iranbaan en Oxfordgirl melden een hoge opkomst. CNN spreekt van zo'n 5.000 mensen. Het wachten is op foto's en video. Meestal duurt dat langer omdat beeldmateriaal bewerkelijker is om te uploaden.
17.25 uur: Twitteraar ArasheKamangi vraagt zich - terecht - af waarom er zo weinig nieuws naar buiten komt over de geplande demonstratie, die twee uur geleden van start ging. De bijeenkomst vindt plaats bij de Ghoba Moskee, in het noorden van centraal Teheran. Vandaag wordt in Iran de bomaanslag herdacht die op 28 juni 1981 plaatsvond op het Haft-i-Tirplein. Daarbij kwamen 21 mensen om het leven. Onder de doden was ayatollah Mohammed Beheshti, een vertrouweling van de ayatollah Khomeini. Khomeini zou erg aangedaan zijn door de dood van zijn vertrouweling. De aanslag werd gepleegd door de Mujahedeen Khalq.
15.05 uur: #iranelection is weer even Trending topic nummer één geweest vandaag. Gevreesd werd dat Iran uit de top 10 zou worden weggeduwd door Michael Jackson, maar dat bleek bepaald niet het geval. Ook in de eerste uren na het overlijden van de popster bleef er genoeg aandacht voor Iran. Diverse twitteraars riepen zelfs op om door te twitteren over Iran om zo het onderwerp hoog in de lijst te houden.
09.52 uur: Vandaag staat er weer een demonstratie op het programma die is goedgekeurd door de autoriteiten. Het is de eerste in dagen die wordt toegestaan.
08.15 uur: Een opmerkelijke videoboodschap van de Iraanse filmmaker Mohsen Makhmalbaf die zegt in het buitenland te spreken namens Mir Hossein Mousavi. Makhmalbaf noemt zichzelf de boodschaper van het Iraanse volk dat hem telefonisch en via e-mail heeft gevraagd om een boodschap door te geven aan president Mousavi.
"Mr. President geef ons het bevel. Politieke macht creëer je door mensen leiding te geven en door je woorden in praktijk te brengen. En als je dit niet doet, verlies je die macht. De leugenaars en de stemdieven verzwakken nu de politieke macht van de bevolking door tijd te winnen. President Musavi, blijf niet stil. Wacht niet langer. Geef ons het bevel.
Wat de bevolking in Iran tot nu toe miste, was niet het bewustzijn, maar de moed. De angst in ons was ontstaan toen ieder van ons zich alleen voelde. Onze gezamenlijke deelname aan de verkiezingen en onze miljoenendemonstratie heeft bewezen dat we niet te verslaan zijn zolang we samen en bij elkaar blijven.
President Musavi, stuur mensen niet naar huis! We zullen ons anders weer bedrukt voelen door depressie en angst! Bij een regering die zelf illegaal is, vraag je toch geen vergunning om een legale en vredige demonstratie!! De meesten die op jou hebben gestemd, wachten op jouw bevel. Geef ons het bevel om te demonstreren. Geef ons het bevel om met z'n allen te staken. Geef ons het bevel om te strijden. Het gezamenlijke nood van de bevolking is 'jouw bevel'."
03.14 uur: Bronnen in Iran melden dat er bij het Lalehpark twintig moeders van gedode demonstranten zijn opgepakt. Zij waren samen met veel andere vrouwen naar het park gekomen. De vrouwen werden met geweld verjaagd, maar zeiden dat ze elke week zouden terugkomen.
01.15 uur: Enkele twitteraars melden de arrestatie van Persiankiwi die al enkele dagen niet meer twittert. De arrestatie kon niet worden bevestigd.
Zaterdag 27 juni
20.33 uur: Twitteraar Iranbaan meldt een confrontatie bij het Lalehpark in centraal Teheran. Daar wilden betogers, vooral vrouwenrechtenactivisten, de slachtoffers van het geweld herdenken met kaarsen. Maar de bijeenkomst werd uiteengeslagen door ordetroepen. Er werden enkele mensen gearresteerd.
19.24 uur: Oppositieleider Mousavi roept op zijn website de Raad van Hoeders op om 'nationale jury' te vormen. Eerdere tweets dat zijn website is afgesloten bleken dus niet te kloppen. De internationale persbureau melden even later dat de verslagen presidentskandidaat niet in een speciale commissie gaat zitten om een willekeurige hertelling van de verkiezingsuitslag te doen. Mousavi blijft bij zijn eis om de verkiezingsuitslag te annuleren.
In de verklaring op zijn website stelt Mousavi dat de onafhankelijke nationale jury de goedkeuring moet hebben van de vier betrokken presidentskandidaten. Ook de geestelijkheid moet de commissie goedkeuren.
19.21 uur: Eerbetoon aan Neda door de Iraanse ster Slavash.
19.16 uur: Twitteraar Iranbaan meldt dat de verslagen presidentskandidaat Karoubi tijdens een ontmoeting met de Iraanse nationale veiligheidsraad heeft gezegd dat hij doorgaat met het procederen tegen de verkiezingsuitslag.
17.18 uur: Door de overheidscontrole op de communicatie, het geweld op straat en propaganda op televisie en radio verliezen veel Iraniërs de hoop dat hun beweging verder aan kracht zal winnen. Dat zeggen verschillende Iraniërs aan de NOS.
Het gerucht gaat dat veel arrestanten worden zo gemarteld dat zij moeten erkennen dat zij worden aangezet door buitenlanders en dat zij van plan waren het regime omver te werpen. Mogelijk wordt ook de arrestatie van Mousavi voorbereid.
De aanhangers van de oppositie gaan meer en meer ondergronds. Ze gaan zonder tassen, groene tekens en mobieltjes de straat op. Nieuws en informatie over de protesten worden verspreid via papier.
17.00 uur: Oxfordgirl maakt zich steeds meer zorgen over mede-twitteraard Persiankiwi, van wie al dagen niets meer is gehoord. In de laatste tweets zei Persiankiwi dat hij weg moest, waarschijnlijk omdat hij vreesde dat de politie hem op het spoor was.
16.28 uur: Een opmerkelijke gebeurtenis. In het nauw gedreven oproerpolitie worden beschermd door een groep jongeren. Ze roepen dat de oproerpolitie ook Iraniers zijn.
16.15 uur: YouTube-video's waarin Michael Jacksons hit 'They don't care about us' wordt gebruikt onder beelden van het Iraanse protest, kunnen zich sinds de dood van de popster verheugen in grotere belangstelling, blijkt uit de vele recénte reacties die op de video's zijn gepost.
Onderstaande video bevat
schokkende beelden:
15.34 uur: Het lijkt rustig in Teheran en andere steden in Iran. De belangrijkste twitteraars over de nasleep van de verkiezingen van 12 juni posten niet veel en wat ze posten zijn geen belangrijke ontwikkelingen. Ook op andere website als YouTube en Facebook verschijnen weinig berichten over politieke ontwikkelingen of demonstraties. De oppositie is sinds donderdag niet meer op de been geweest, waarschijnlijk omdat samenscholingen vrijwel onmiddellijk uiteen worden geslagen door de ordetroepen.
Verschillende Iraniërs in Nederland melden dat oppositiekandidaat Mousavi zich beraadt op een nieuwe strategie. Mousavi eist nog altijd een annulering van de verkiezingsuitslag. Hij wil het protest voortzetten met een algemene staking, maar pogingen daartoe lijken niet te slagen. Morgen is de deadline om nog klachten over de verkiezingsuitslag in te dienen. Het is niet waarschijnlijk dat er nog nieuwe klachten komen.
Uiteraard kan de NOS slechts een selectie brengen van de gigantische hoeveelheid berichten (en geruchten) over Iran die overal op het internet verschijnen. We proberen het nieuws zo goed mogelijk te brengen, waarbij we - ter vergelijking met het nieuws op internet en om te checken - ook gebruik maken van de traditionele nieuwskanalen zoals de internationale persbureaus. (Alle tijden zijn Nederlandse tijden.)
Iran digitaal: deel 2 (van 24 t/m 26 juni)
Iran digitaal: deel 1 (van 18 t/m 23 juni)

»