Nog voordat de anti-Koranfilm van Geert Wilders uitkwam, was hij in binnen- als buitenland al omstreden. Een chronologie:
27 maart
De film van Wilders verschijnt om 19.00 uur op internet. Hij duurt 15 minuten en is te zien via een link die staat op de website van de PVV.
In Fitna zijn onder meer beelden te zien van de aanslagen in Amerika, Madrid en Londen. De fragmenten worden afgewisseld met vertalingen van verzen uit de Koran. Aan het eind van de film is de Koran te zien waarna een bladzij wordt vastgepakt en het geluid van scheurend papier is te horen.
Fitna sluit af met een verklaring in beeld. Daarin stelt Wilders dat het niet aan hem is om haatdragende verzen uit de Koran te scheuren, maar dat moslims dat zelf moeten doen.
Lees het uitgebreide verslag
23 maart
De website fitnathemovie.com wordt van internet gehaald. De Amerikaanse provider Network Solutions doet dit na klachten.
Lees het uitgebreide verslag
22 maart
Op de Dam in Amsterdam demonstreren ongeveer 1300 mensen tegen de "intolerante en discriminerende standpunten"van Geert Wilders. De opkomst valt tegen.
Lees het uitgebreide verslag
20 maart
De Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding (NCTb) vraagt alle Kamerleden te melden waar ze zijn als ze een optreden buiten het Kamergebouw hebben.
Lees het uitgebreide verslag
14 maart
De Europese leiders delen de zorg van premier Balkenende over de anti-koranfilm van Wilders, zo blijkt op de EU-top in Brussel. Nederland kan rekenen op de steun en solidariteit van de Europese leiders.
Lees het uitgebreide verslag
11 maart
Wilders presenteert zijn film 'Fitna' toch niet in het Haagse perscentrum Nieuwspoort. De kosten voor de beveiliging bedragen drie à vier ton. De PVV-leider moet zelf opdraaien voor de kosten en hij vindt dat te duur.
Lees het uitgebreide verslag
9 maart
In het oosten van Afghanistan wordt op verschillende plaatsen gedemonstreerd tegen de film van Wilders. De betogers, voornamelijk studenten, steken Nederlandse vlaggen en oranje lampenkappen in de brand. Ze eisen berechting van de PVV-politicus.
Lees het uitgebreide verslag
5 maart
De website Fitnathemovie.com is online. Wilders wil in elk geval op deze website zijn film vertonen. De PVV-politicus mag zijn film ook laten zien in het Haagse Nieuwspoort, zo heeft het bestuur van het perscentrum besloten.
Premier Balkenende vraagt de Franse president Sarkozy om steun bij het oplossen van eventuele problemen na het verschijnen van de anti-Koranfilm van Wilders. Sarkozy zegt zijn steun toe.
Minister Verhagen van Buitenlandse Zaken heeft gesprekken gevoerd met 30 ambassadeurs van islamitische landen. De ambassadeurs maken zich veel zorgen over de film. Verhagen heeft nog eens benadrukt dat het kabinet niet achter de film staat, maar dat het die niet zal verbieden omdat hier vrijheid van meningsuiting geldt.
Lees het uitgebreide verslag
4 maart
Wilders is bereid zijn anti-Koranfilm vóór vertoning voor te leggen aan de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding, Tjibbe Joustra. Hij wil dan wel de garantie hebben dat de film daarna niet wordt verboden.
Hij geeft premier Balkenende de schuld van alle onrust rondom zijn film. "De premier heeft de onrust uitvergroot en veroorzaakt daarmee een self-fulfilling prophecy. Hij heeft ervoor gezorgd dat van Timboektoe tot Afghanistan iedereen weet dat die film er komt. De minister-president heeft het zelf groot gemaakt en mijn filmplannen laten uitlekken", zegt Wilders. Hij noemt Balkenende een bange en laffe man en de zwakste premier sinds de Tweede Wereldoorlog.
Lees het uitgebreide verslag
2 maart
Zo'n achthonderd mensen gaan in de Afghaanse stad Mazar-i-Sharif de straat op om te protesteren tegen beledigingen aan het adres van de islam door Deense kranten en de anti-Koranfilm van Wilders. "Dood aan Nederland", roepen zij onder meer. Er worden Nederlandse vlaggen verbrand.
1 maart
NAVO-baas Jaap de Hoop Scheffer uit in het tv-programma Buitenhof zijn bezorgdheid over de 50.000 NAVO-militairen in Afghanistan en de Nederlanders en Nederlandse bedrijven elders in de wereld.
29 februari
Na afloop van de ministerraad zegt premier Balkenende dat zijn zorgen over de film dagelijks toenemen. Hij veroordeelt alle bedreigingen in verband met de film, ook de bedreigingen aan het adres van Wilders. De premier benadrukt dat iedereen de gevolgen van zijn woorden moet wegen.
In een reactie verwijt Wilders het kabinet "lafheid". "Het kabinet mag dan buigen en capituleren voor de islam, ik zal dat nooit doen", zegt hij.
Lees het uitgebreide verslag
28 februari
CDA-minister Verhagen en fractieleider Van Geel doen een dringend beroep op Wilders om zijn film niet uit te zenden. Het CDA stelt Wilders verantwoordelijk voor de gevolgen van zijn film.
De andere partijen sluiten zich niet bij de oproep aan. Ze wijzen op het belang van vrijheid van meningsuiting, zonder controle vooraf. Ze gaan ervan uit dat Wilders hier op een verantwoorde manier mee omgaat.
27 februari
In een gesprek met minister Verhagen van Buitenlandse Zaken en minister Hirsch Ballin van Justitie krijgt Wilders te horen dat het kabinet verwacht dat zijn film grote schade zal veroorzaken. Het kabinet maakt zich zorgen over de reputatie van Nederland en de gevolgen voor het bedrijfsleven en Nederlanders in het buitenland.
Wilders is woedend over het gesprek. "Het was een uur intimidatie."
20 februari
Voor de Nederlandse ambassade in Jakarta demonstreren zo'n 200 moslims tegen de film van Wilders.
15 februari
De Iraanse regering vraagt minister Hirsch Ballin van Justitie de film van Wilders te verbieden. Volgens de Iraanse minister mag de film niet uitkomen onder het voorwendsel van vrijheid van meningsuiting. "Ook wij respecteren de vrijheid van meningsuiting, maar het beledigen van heiligheden en ethische waarden onder dat voorwendsel zijn totaal onaanvaardbaar", zegt hij.
9 februari
Wilders maakt de naam van zijn film bekend: Fitna. In het Arabisch staat dat voor 'beproeving' en 'het kwaad'.
26 januari
Via de Telegraaf laat Wilders weten dat zijn film nog niet af is. Hij verwacht dat het in maart zover zal zijn, twee maanden later dan gepland. Omdat eraan wordt getwijfeld of hij wel echt met een film bezig is, geeft hij het openingsshot aan De Telegraaf.
Lees het uitgebreide verslag
21 januari
GroenLinks-Kamerlid Tofik Dibi kondigt aan dat hij een film gaat maken in een reactie op die van Wilders. De film heeft als doel moslims en niet-moslims met elkaar te verzoenen. "Toch zal de film hard en confronterend zijn."
18 januari
Premier Balkenende spreekt zich na de ministerraad voor het eerst uit over film van Wilders. Hij vindt dat burgers in de discussie over de anti-Koranfilm niet nodeloos gekwetst mogen worden. Het kabinet neemt wel voorzorgsmaatregelen om te voorkomen dat gekwetste groepen voor problemen zorgen.
De premier eist niet van Wilders dat hij de productie van de film stopzet. Nederland is een land van vrije meningsuiting en godsdienst, aldus Balkenende. "De inhoud van de film is de verantwoordelijkheid van de PVV-leider."
Lees het uitgebreide verslag
16 januari
Het kabinet vraagt alle burgemeesters zich voor te bereiden op onrust en spanningen tussen bevolkingsgroepen na uitzending van de film van Wilders. Verschillende steden hebben al draaiboeken klaar liggen om te voorkomen dat de film tot onrust leidt. Burgemeester Braks van Eindhoven neemt afstand van het gedachtegoed van Wilders. Burgemeester Cohen van Amsterdam zegt geïriiteerd te zijn over de "ophef over iets wat er niet is".
Lees het uitgebreide verslag
13 januari
Op de Dam in Amsterdam wordt een anti-Wilders demonstratie gehouden.
5 januari
Wilders laat weten dat zijn film in ieder geval op YouTube wordt gezet. Hij zoekt nog naar een omroep die de film wil uitzenden, maar of dat lukt is twijfelachtig. Wilders zegt in gesprek te zijn met NOVA.
2007
30 november
In een reactie op de aankondiging van de film schrijft oud-vakbondsbestuurder en prominent CDA-lid Doekle Terpstra (nu voorzitter van de HBO-Raad) een opiniestuk in dagblad Trouw. Daarin roept hij op om "op te staan tegen de verWildering van de samenleving''. Volgens Wilders zet Terpstra mensen aan tot geweld tegen hem.
28 november
De Telegraaf meldt dat PVV-leider Geert Wilders aan een korte film werkt. Het gaat om een aanklacht tegen de Koran. Wilders bevestigt dat hij aan een film werkt met een anti-islamitisch karakter. Het gaat om "een stevige film", die ertoe zou moeten leiden dat de Koran wordt verboden.
Het is de bedoeling dat de film van Wilders in januari op tv wordt vertoond. Als de publieke omroep geen belangstelling heeft, wil de PVV-leider zijn werk in de zendtijd voor politieke partijen vertonen.
Het kabinet spreekt zijn bezorgdheid uit over de invloed van de film. De ministers Hirsch Ballin van Justitie en Ter Horst van Binnenlandse Zaken hebben een gesprek gevoerd met Wilders. Zij hebben hem gewezen op de risico's voor hemzelf, zijn omgeving en Nederlanders in binnen- en buitenland. Ook minister Verhagen van Buitenlandse Zaken heeft het met Wilders over de film en de risico's gehad.
De Nederlandse Moslimraad is bang dat er rellen komen, zoals in Frankrijk. Verder verwacht de Moslimraad negatieve reacties uit het buitenland. Zo zouden producten uit Nederland kunnen worden geboycot, net als na de publicatie van spotprenten van Mohammed in Denemarken.
Lees het uitgebreide verslag

»
»
»