Door redacteur Mirjam van Elburg
Voor het gezin Ellen, Han en Manon (8) te Riele uit Nieuwerkerk aan den IJssel betekende emigreren naar Australië het waarmaken van een droom, waar ze al jaren mee bezig waren. Han, adjunct-directeur bij LogicaCMG en Ellen, cash management specialist bij FortisBank, gaven hun goede banen in Nederland op om in Australië aan de warme Sunshine Coast, 90 km ten noorden van Brisbane, een Bed & Breakfast te beginnen.
Ze hadden genoeg van de ratrace waar ze in terecht gekomen waren: stress, files, rennen naar de oppas, overal drukte, nergens ruimte. De kwaliteit van het leven kon een stuk beter. Door de vele reizen die ze al gemaakt hadden, stond hun goed voor ogen wat ze wilden, en vooral waar: in Australië, waar nog ruimte in overvloed is.
In april 2004 kwamen ze aan in Caloundra, de plaats waar ze zich wilden gaan vestigen, met een businessplan op zak. Het kostte hun een jaar om een geschikte locatie te vinden en vervolgens nog een half jaar om het pand geheel naar hun eigen smaak te laten verbouwen tot 'Currimundi Lakeside Bed & Breakfast'.
Schoon
De plek is ideaal, zegt Ellen. "Het is maar 1,5 kilometer naar het Currimundi strand dat al verschillende prijzen won voor het schoonste strand van de Sunshine Coast, en je bent ook zo in het regenwoud. Caloundra is erg in opkomst als toeristische trekpleister, maar het zal zijn lokale karakter niet verliezen".
De verbouwing kostte veel bloed, zweet en tranen. Als nieuwkomer in Australië viel het niet mee uit te vinden wat de regels zijn, waar je je materialen vandaan moet halen en met wie je zee wilt gaan. "Alleen het klimaat is al een bepalende factor. In Nederland wil je graag een huis op het zuiden, hier liever op het noordoosten," aldus Ellen.
Eind 2005 ging de B&B van start, aan het begin van het vakantieseizoen, en het liep meteen als een trein. In praktijk betekent het hard werken, zeven dagen in de week, maar het voelt heel anders dan het voormalige drukke leven in Nederland. "Als we de gasten na het ontbijt hebben uitgezwaaid, gaan we vaak even uitwaaien aan het strand. Heerlijk is dat", zegt Ellen.
Aanpassen
Ze voelen zich thuis in Australië en ze zijn er snel ingeburgerd. "Het verkrijgen van de juiste papieren voor de emigratie heeft twee jaar geduurd. Dat gaf ons de tijd om ons er goed op voor te bereiden."
"In Nederland hebben we natuurlijk gezien welke problemen er zijn rond immigranten. We hebben ons dan ook bewust voorgenomen ons aan te passen aan de Australische cultuur en ons open te stellen voor de mensen hier."
Heimwee hebben ze wel, af en toe. Naar familie en vrienden, die zover weg zijn. "De 'Hollandse gezelligheid' kennen de Aussies niet", zegt Ellen, "de mensen zijn heel vriendelijk en behulpzaam, maar ook erg op zichzelf en hun familie. Afspraken met vrienden zijn vaak buitenshuis, bijvoorbeeld in een park, en zo'n samenzijn is meestal heel ongedwongen."
Han en Ellen waarderen de positieve instelling van de Australiërs. Ze complimenteren je makkelijk met je resultaat, aankoop of succes. "Mensen gunnen het je als je oprecht trots bent op je bezit en op wat je bereikt hebt. Dat werkt erg motiverend."
Het meest geniet het gezin van de ruimte, de natuur en de schone lucht. Maar de Nederlandse neigingen zitten nog ingebakken: "Als we naar een strand of park gaan, willen we vaak de eerste parkeerplaats nemen die vrij is. Terwijl dat helemaal niet nodig is. Er is altijd plek genoeg om je auto gratis en voor de deur kwijt te kunnen."

»
»