Door redacteur Mirjam van Elburg
"Had ik Jeff niet ontmoet, dan had ik waarschijnlijk nooit voet gezet op Australische bodem. Het land sprak mij totaal niet aan, ook niet voor een vakantie! Mijn belangstelling ging meer uit naar Afrika en Zuid-Amerika." Dat zegt Mariette Wray-Kroeze, 30 jaar en sinds 2004 geëmigreerd naar Australië.
Enkele jaren daarvoor had zij haar huidige man Jeffrey, een geboren en getogen Australiër, leren kennen in Frankrijk. Hij vroeg haar in 2002 ten huwelijk en ze trouwden in Den Ham, het geboortedorp van Mariette. Het stel besloot zich in Australië te vestigen, in Mittagong, zo'n 120 kilometer ten zuidwesten van Sydney.
Inmiddels is haar beeld van Australië drastisch bijgesteld. "Wat een schitterend land om in te wonen. We wonen in een vallei, omgeven door subtropische bush met prachtige watervallen. Met een uurtje rijden sta je op de kliffen aan de oceaan. Met een beetje geluk zie je daar een walvis voorbij zwemmen."
Afstand
Afstanden zijn relatief geworden sinds ze Down Under woont. "Wij gaan makkelijk even een ochtendje shoppen in Sydney, dat is voor Australische begrippen heel dichtbij." Door de afstand met Nederland zijn relaties met familie en vrienden in een nieuw daglicht komen te staan.
"Je moet creatief worden in de manier waarop je verbonden blijft met de mensen van wie je houdt. In sommige gevallen is het contact nu zelfs beter, omdat een brief of email ook ruimte geeft voor het delen van wat diepere gevoelens en gedachten."
Mariette is nu fulltime moeder van hun 1-jarige dochter Renske. Daarnaast is ze coördinator van een naschools programma op het gebied van drama, sport en spel. Met haar Nederlandse SPH-diploma kon ze aanvankelijk moeilijk aan werk komen. Daarom is ze begonnen aan een studie theologie en kinderwerk.
Strijd
Volgens Mariette zijn Nederland en Australië zo totaal verschillende landen, dat ze moeilijk met elkaar te vergelijken zijn. Mariette sluit niet uit dat ze ooit weer met man en dochter naar Nederland komt.
"We proberen in onze relatie te voorkomen dat we in een strijd terechtkomen van 'mijn land is beter dan het jouwe'. We proberen juist te genieten van de positieve kanten van zowel Nederland als Australië. De gedachte dat Jeff ook wel in Nederland wil wonen, maakt het voor mij makkelijker om hier te wonen."
Natuurlijk mist ze ook dingen uit Nederland. Zoals de kaas en de toetjes in de schappen van de supermarkt. En de oude gebouwen. "De oudste gebouwen zijn hier maar 150 jaar oud. Dat is niets vergeleken bij de Sassenpoort in Zwolle."
Wat ze mist aan Nederland zijn de oude gebouwen ("de oudste gebouwen hier zijn maar 150 jaar oud"), de kaas en de toetjes. En natuurlijk het koffieleuten met familie en vrienden aan de keukentafel.

»
»