Partijen Palestijnse verkiezingen

Op 25 januari kiezen de Palestijnen voor het eerst in tien jaar weer een parlement. De race gaat vooral tussen de Fatah-partij van de Palestijnse president Abbas en de islamitische Hamas. Maar er doen meer partijen mee. Een kort overzicht. 



Fatah

De traditionele, seculiere, partij van de Palestijnen. Opgericht in de jaren vijftig door wijlen Yassser Arafat domineerde Fatah de Palestijnse Bevrijdings Organisatie PLO in de jaren zestig tot negentig. 



Maar sinds de terugkeer van Arafat en zijn getrouwen uit de Tunesische ballingschap in 1994 lukt het Fatah niet de Palestijnse samenleving op te bouwen. 



Veel Palestijnen beschuldigen Fatah van corruptie en machtsmisbruik. De huidige leider, Arafats opvolger Mahmoud Abbas, is zwak en heeft weinig invloed. 



Abbas ligt in eigen gelederen onder vuur van de jonge garde Palestijnen, die onder leiding staan van de in Israël gevangen Marwan Barghouti. De jonge garde dreigde zich af te splitsen van Fatah, maar bleef na concessies van Abbas in de partij.



Hamas

Deelname van de radicale, islamitische Hamas is lange tijd onzeker geweest omdat Israël ertegen was. Onder druk van de VS stemde Israël uiteindelijk in met de deelname van Hamas. 



Hamas roept nog altijd op tot de vernietiging van Israël. De groepering van de door Israël geliquideerde sjeik Yassin werd groot tijdens de eerste intifadah, eind jaren tachtig. De beweging zorgde voor voorzieningen als scholen, sociale verzekeringen en ziekenhuizen in de bezette gebieden. Ook deelde Hamas schade-vergoedingen uit aan nabestaanden van Palestijnen die aanslagen op Israël pleegden. 



Hamas krijgt vrijwel zeker minimaal 30 procent van de stemmen. Daardoor zal de beweging waarschijnlijk toetreden tot de Palestijnse Autoriteit. Dat zal Israël, de VS en de EU in verlegenheid brengen, want zij beschouwen Hamas als een terroristische organisatie. Maar zullen genoodzaakt zijn met (leden van) Hamas te onderhandelen over het vredesproces (dat door Hamas wordt verworpen).



Independent Palestine

Onafhankelijke partij van de mensenrechten-activist Mustafa Barghouti die tijdens de presidentsverkiezingen van vorig jaar verrassend goed scoorde met 19 procent. 



De voormalige communist zet zich in voor mensenrechten en wil dat er een einde komt aan de wijdverbreide corruptie in de Palestijnse gebieden. Barghouti beschuldigt Fatah ervan de Oslo-akkoorden te hebben verkwanseld. 



De Derde Weg

Partij geleid door de Palestijnse minister van Financiën Salam Fayyad. Fayyad was tot enkele jaren geleden een buitenstaander in de Palestijnse politiek, hij maakte carrière bij de Wereldbank in Washington. 



Fayyad wordt door de VS dan ook gezien als mogelijke toekomstige Palestijnse leider met wie onderhandeld kan worden over vrede en donaties aan de Palestijnse Autoriteit. 



Fayyad wordt gesteund door de in het Westen bekende activiste Hanan Ashrawi. 



Badil

Het Alternatief. Politiek blok van linkse en comministische partijen. 



PLFP

Linkse partij die vooral in de jaren zeventig bekend werd door spektaculaire (vliegtuig)kapingen, maar tegenwoordig een kleine rol speelt in de Palestijnse samenleving. 

Deel deze pagina

Nieuws

Video en Audio

Meer video en audio