Angst voor Merkel en ballonnen

Buitenlandredacteur Marjanneke Slinger doet vanuit Berlijn voor deze website verslag van de Duitse verkiezingen



De laatste dag voor de verkiezingen wordt nog met man en macht geprobeerd om de laatste zwevende kiezer over te halen. In het park aan de Kollwitzstrasse in de Berlijnse wijk Prenzlauerberg zweven vooral de ballonnen. De zon schijnt, kinderen spelen met de verschillende partijballonnen en de Groenen proberen met hun standje nog wat stemmen erbij te sprokkelen. 



Maar laten de Duitse kiezers zich één dag voor de verkiezingen nog overhalen om over te stappen naar de Groenen, die met mandjes onbespoten fruit het belang van het milieu onderstrepen?



Oliver Strupp (39) gaat zeker stemmen, maar niet op de Grünen. Na enige twijfel wil hij wel zeggen op welke partij: die Linke. "Ze doen veel goeds op het gebied van de huisvesting." De tatoeëerder denkt niet dat zijn favoriet het gaat redden. "Het zal wel een zwart-gele coalitie worden van de christelijke CDU/CSU en de liberale FDP", zucht hij. "De eerste veranderingen die we dan kunnen verwachten zijn een toenadering tot de Verenigde Staten en een toename van de sociale kilheid."



Angst en beven

Een 44-jarige landschapsarchitecte die haar naam liever niet wil noemen, gaat zondag SPD stemmen. "Ik ben niet ontevreden over Schröder. Natuurlijk, de omstandigheden zijn niet optimaal, kijk maar naar het hoge werkloosheidcijfer. Maar dat komt omdat het grote problemen zijn en die los je niet zomaar op. Vooral niet met de maatregelen van het CDU!" De architecte heeft geen idee wie morgen gaat winnen, "maar ik hoop weer op een rood-groene coalitie".



Ook een 38-jarige medewerkster van een reisbureau ziet met angst en vrezen een winst van Merkel tegemoet. "Ik ga op de Grünen stemmen, de belangrijkste reden daarvoor is dat ik niet wil dat Merkel teveel stemmen krijgt. Als zij aan de macht komt zal er weinig veranderen. Ook het milieu en de gezinspolitiek speelt mee."



Torsten, ambtenaar en 33 jaar, weet nog niet op wie hij gaat stemmen. "Bij de vorige verkiezingen heb ik op de SPD gestemd. Maar ik ben nu niet overtuigd. Aan de ene kant doet Schröder het slecht op het gebied van de gezondheidszorg, maar als het gaat om de hervormingen van de arbeidsmarkt doet hij het goed."



Radicaal

Een 35-jarige pedagogisch onderzoekster ziet de groene parasolletjes en brochures bij het kraampje wel zitten en gaat op de Groenen stemmen. "Maar ik ben bang dat Merkel de nieuwe bondskanselier wordt. En dan zullen we meteen merken dat de relaties met het buitenland zich radicaliseren; een nauwere band met de VS." 



Wat buitenlandrelaties betreft, is ze juist zo blij met de Grünen: "Ik ben heel tevreden met de buitenlandpolitiek van Joschka Fischer van de Grünen. Ook spreekt de aandacht voor alternatieve energie uit het verkiezingsprogramma me aan."



Dan gaat háár aandacht weer naar haar dochtertje, die het wel heeft gezien in het park. Het kroost van de kiezers in spé kan het niet zoveel schelen: een rode met SPD, een oranje met CDU of een groene van – natuurlijk – de groenen: een ballon is een ballon.

Deel deze pagina

Nieuws

Video en Audio

  • » Chinees gered uit rivier Video Een 60-jarige Chinees was met zijn auto in een rivier gekomen in de provincie Hunan. De brandweer...26 mei 2012, 858 keer afgespeeld
  • » Butler paus aangeklaagd Video Een butler van de paus, Paolo Gabriele, is formeel aangeklaagd voor het illegaal in bezit hebben...26 mei 2012, 749 keer afgespeeld
  • » 134 miereneters onderschept in Thailand Video In Thailand heeft de douane meer dan honderd schubdieren, een soort miereneters, in beslag genomen.26 mei 2012, 1223 keer afgespeeld

Meer video en audio