door Evert ten Napel
Slagen de Nederlandse handbalvrouwen er opnieuw in om aangenaam te verrassen tijdens een groot internationaal toernooi, in dit geval het Europees Kampioenschap dat op 7 december in Zweden begint? Vorig jaar immers werden de oranje handbalsters tot ieders verbazing vijfde op het WK in het Russische Sint Petersburg.
Het zal een hele klus worden om weer bij de beste vijf te komen, omdat, hoe gek het ook klinkt, een EK sterker bezet is dan een WK. Bij een wereldkampioenschap heb je altijd enkele zwakke teams, die op basis van hun continentale prestaties mee mogen doen. Het beste handbal wordt in Europa gespeeld; daarom zijn er op het EK geen zwakke tegenstanders.
Uitblinksters
Afgaande op het Holland Toernooi in Rotterdam maakt Nederland geen schijn van kans. De ploeg van Sjors Röttger werd daar aan alle kanten weggespeeld. Zelfs van Brazilië en Portugal werd met grote cijfers verloren.
Vorige maand, tijdens de World Cup in het Deense Aarhus, liet Nederland echter zien dat de vorm stijgende was. Van Oekraïne werd zeer onnodig verloren, Rusland zal altijd vele maten te groot blijven en Brazilië werd dit keer wel geklopt. Op basis van het doelsaldo werd Nederland keurig vijfde en dat zonder Pearl van der Wissel, een van de uitblinksters op het WK van vorig jaar.
Diezelfde Van der Wissel zal op het EK, waar Nederland de groepsduels in Malmö speelt, wel meedoen. Alleen is de grote vraag: in welke vorm? Van der Wissel onderging weken geleden een knieoperatie en heeft sindsdien alleen getraind en geen grote wedstrijden gespeeld. Ze is weliswaar een natuurtalent en zo maar in staat zonder wedstrijdritme de pannen van het dak te ballen, maar een zekerheid is het allerminst.
Onwillige knie
Dan is er nog het verhaal van Natasja Burgers, door een onwillige knie al geruime tijd niet meer in staat om topsport te bedrijven. Toch speelde Burgers op het WK 2005 nog een belangrijke rol. Ook voor dit EK volgde ze een aangepast trainingsprogramma om daar waar mogelijk nog van betekenis te kunnen zijn. Het is jammergenoeg niet gelukt. Burgers heeft het niet gehaald en doet niet mee.
Bondscoach Röttger heeft desalniettemin een behoorlijk team, met twee goeie keepsters (Jokelyn Tienstra en Debby Klijn) en inmiddels door het spelen in buitenlandse competities een ervaren basis met Saskia Mulder, Diana Lamein, Joyce Hilster, Sylvia Hofman en vooral Irina Pusic. De geboren Kroatische kan op veel posities spelen, net als trouwens Lamein.
Probleem aan de cirkel
Door het eerdere afhaken van sterspeelster Olga Assink, die wegens een knieblessure definitef moest stoppen, heeft de bondscoach een groot probleem aan de cirkel. Assink was wereldtop en een tweede Assink is er niet. Lamein kan daar spelen, maar is onmisbaar in de opbouw. Inmiddels heeft Arjenne Paap getoond het ook in zich te hebben en verder ontwikkelt Andrea Groot zich als een goede balvaste cirkelspeelster.
Nederland speelt in Malmö tegen Frankrijk, olympisch kampioen Denemarken en Spanje. Minstens een van die drie groepsduels moet gewonnen worden om door te gaan naar de volgende ronde. Als de opgaande lijn van Aarhus zich doorzet, moet dat haalbaar zijn, maar Europees kampioen zal Nederland niet worden. Favoriet voor de titel is Rusland, met Denemarken en Noorwegen als outsiders.


»
»
»
»
»
»
»
»
»