Gasunie legt voor miljarden gasleidingen aan

Bijna 500 kilometer nieuwe pijpleidingen worden aangelegd» Bijna 500 kilometer nieuwe pijpleidingen worden aangelegd Foto: NOS/Rienk Kamer

Door Rienk Kamer, correspondent Noord-Nederland

Gasunie, het bedrijf dat het gastransport in ons land regelt, investeert de komende jaren miljarden euro's in nieuwe pijpleidingen.

Op dit moment wordt gewerkt aan een nieuwe "Noord-Zuid Route" van Oude Statenzijl in Noordoost-Groningen tot in Limburg en Zeeland.

Zo'n vijfhonderd kilometer aan nieuwe gaspijpleidingen gaat de grond in, bedoeld om binnenkort ook buitenlands gas te transporteren naar Nederlandse en buitenlandse afnemers.

Buitenland
Gasunie-directeur Marcel Kramer: "De productie van gas in West-Europa neemt steeds verder af, terwijl de vraag, na de crisis, juist weer zal toenemen. We moeten dus gas uit het buitenland halen, zoals uit Noorwegen en Rusland."

"Om ons netwerk daarvoor geschikt te maken, is deze uitbreiding nodig."

De aanleg moet eind 2010 klaar zijn en heeft dan zo'n twee miljard euro gekost.

Honderden kilometers
Gasunie maakte vandaag bekend dat het na 2012 opnieuw extra pijpleidingen moet aanleggen. Grote afnemers, zoals elektriciteitscentrales en grote industrieën, hebben aangegeven meer gas nodig te hebben.

Gasunie heeft berekend dat de extra capaciteit die nu wordt bijgebouwd, dan alweer onvoldoende zal zijn om aan die vraag te voldoen. "We zullen opnieuw honderden kilometers pijpleidingen moeten aanleggen, in Nederland en Duitsland", zegt Kramer.

Die investering, waarover volgend jaar een definitieve beslissing wordt genomen, bedraagt meer dan één miljard euro en levert duizenden mensen werk op.

Back-up
De groei van de vraag naar aardgas gaat door, verwacht Kramer. Ook als we voor een (klein) deel overstappen op duurzame energiebronnen, zoals wind- en zonne-energie.

"Niet elke dag waait het of schijnt de zon. Maar elektriciteitscentrales moeten dan wel gewoon hun energie kunnen opwekken. Gas is dan een soort back-up", aldus de Gasunie-directeur.

Deel deze pagina

Video

Audio

  • Gasunie investeert in extra pijpleidingen Er moeten meer gaspijpleidingen worden aangelegd en daarom investeert Gasunie ruim een miljard euro extra. Op dit moment wordt al... bijna vijfhonderd kilometer extra pijpleiding aangelegd, maar dat is niet voldoende. Grote afnemers, zoals elektriciteitscentrales, hebben aangegeven meer gas nodig te hebben. Gasunie-directeur Marcel Kramer in een bijdrage van Rienk Kamer.

Video en Audio

  • » Reddingsbrigade: zeewater nog te koud Video Met dit weer is het druk aan het strand, maar de Reddingsbrigade waarschuwt dat het zeewater nog te...26 mei 2012, 521 keer afgespeeld
  • » Topdag aan het strand Audio Verslaggever Jeroen de Jager ging op deze zomerse zondag naar het strand, waar het water wel nog...26 mei 2012, 57 keer afgespeeld
  • » Pinkpop merkbaar oudste festival van Nederland Video In het Pinksterweekend trekken duizenden festivalgangers traditioneel naar Pinkpop in het Limburgse...26 mei 2012, 573 keer afgespeeld

Meer video en audio