Bedrijven met Q-koorts geruimd

Een veehouder houdt één van zijn geiten in bedwang zodat een veearts het dier kan inenten tegen de Q-koorts» Een veehouder houdt één van zijn geiten in bedwang zodat een veearts het dier kan inenten tegen de Q-koorts Foto: ANP

De komende tijd worden veel geiten en schapen afgemaakt in verband met de Q-koorts.

De ministers Klink (Volksgezondheid) en Verburg (Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit) hebben besloten dat op bedrijven waar niet is gevaccineerd en waar Q-koorts heerst, alle drachtige dieren worden geruimd (of ze nu besmet zijn of niet).

Op bedrijven waar wel is ingeënt en waar toch Q-koorts wordt geconstateerd, worden alleen de besmette geiten en schapen (zowel drachtig als niet-drachtige dieren).

Nadere maatrelen, zoals een fokverbod, worden nog onderzocht.

Noord-Brabant
Q-koorts wordt van dier op mens overgedragen. Dit jaar zijn al meer dan 2200 mensen besmet met de bacterie en volgens het RIVM zijn er zes overleden.

Klink en Verburg brachten vanavond een bezoek aan Noord-Brabant, de provincie die het meest getroffen is door Q-koorts. Tegen 9 uur vanavond kwamen de beide ministers voor tekst en uitleg naar het provinciehuis.

De zaal moest daar anderhalf uur op wachten. In die zaal vooral bestuurders uit de regio die te maken hebben met de bestrijding van de Q-koorts. De bijeenkomst is achter gesloten deuren.

'Gematigd optimistisch'
De GGD Hart voor Brabant is gematigd optimistisch over de maatregelen die in Den Haag tegen de Q-koorts genomen zijn. Een woordvoerder spreekt van een ingewikkelde en rigoureuze opzet om de volksgezondheid te beschermen.

De maatregelen die genomen worden in de niet-gevaccineerde gebieden lijken volgens de GGD ver genoeg te gaan. Wat de gebieden betreft waar wel tegen de Q-koorts is gevaccineerd, ligt alles wat gecompliceerder, aldus de woordvoerder.

Deel deze pagina

Video

Mogelijk duizenden geiten worden de komende week afgemaakt om verdere uitbreiding van de Q-koorts-epidemie in... Nederland te voorkomen. Dat hebben de ministers Klink van Volksgezondheid en Verburg van Landbouw zojuist bekend gemaakt.

  • Bedrijven Q-koorts worden geruimd

    Mogelijk duizenden geiten worden de komende week afgemaakt om verdere uitbreiding van de Q-koorts-epidemie in... Nederland te voorkomen. Dat hebben de ministers Klink van Volksgezondheid en Verburg van Landbouw zojuist bekend gemaakt.

  • Ministers Klink en Verburg voor Q-koorts naar Brabant

    De ministers Klink en Verburg zijn vanavond afgereisd naar Noord-Brabant om daar tekst en uitleg te geven... over hun maatregelen om de Q-koorts te bestrijden. Het noordoosten van Brabant is het zwaarst getroffen door het virus. Daar zijn de meeste patienten en ook de meeste geitenhouders met besmette bedrijven. In Brabant was de roep om een hardere aanpak dan ook het grootst.

  • Ministers: Q-koorts gevaar voor volksgezondheid

    Het besluit om geiten af te maken is genomen omdat de Q-koorts volgens de ministers een ernstig gevaar vormt... voor de volksgezondheid. Geen land ter wereld heeft ooit zo'n massale uitbraak gekend.

  • Hoe kun je Q-koorts krijgen?

    Q-koorts wordt veroorzaakt door een bacterie en is niet alleen gevaarlijk voor dieren, maar ook voor mensen.

  • Klink en Verburg eens over maatregelen tegen Q-koorts

    De ministers Verburg en Klink zijn het eens geworden over nieuwe maatregelen tegen de Q-Koorts. Maar ze... willen er niets over zeggen, voordat ze de Tweede Kamer hebben ingelicht. Het RIVM adviseert alle drachtige schapen en geiten op besmette bedrijven te ruimen.

Audio

  • Reactie GGD op persconferentie Q-koorts Jos van der Sande, arts infectieziektebestrijding bij GGD Hart voor Brabant, reageert op wat er is gezegd op de persconferentie... over de Q-koorts.
  • Patiëntenvereniging opgericht voor Q-koortsgevallen Er is een patiëntenvereniging in oprichting van mensen die de Q-koorts hebben of hebben gehad. Verslaggever Maino Remmers heeft... samen met iemand van die patiëntenvereniging naar de persconferentie geluisterd.
  • Klink en Verburg eens over aanpak Q-koorts De ministers Klink en Verburg hebben een besluit genomen over maatregelen tegen de Q-koorts. Wat ze hebben besloten besloten, maken... ze pas vanmiddag bekend.
  • Ook geitenbedrijf in Roosteren besmet De gisteren uitgelekte Q-koorts vlekkenkaart van het ministerie van Landbouw toont enkele verrassingen: geitenhouderijen waarvan... nog niet bekend was dat ze besmet waren met het virus. Zo ook in het Limburgse Roosteren, dat valt onder de gemeente Echt-Susteren. Terwijl Hans Schmitz en andere buurtbewoners wel degelijk aanwijzingen hadden dat het bedrijf besmet was.
  • Burgemeester van Echt-Susteren over Q-koorts in zijn gemeente De gisteren uitgelekte Q-koorts vlekkenkaart van het ministerie van Landbouw toont enkele verrassingen: geitenhouderijen waarvan... nog niet bekend was dat ze besmet waren met het virus. Zo ook in het Limburgse Roosteren, dat valt onder de gemeente Echt-Susteren. Terwijl Hans Schmitz en andere buurtbewoners wel degelijk aanwijzingen hadden dat het bedrijf besmet was.
  • Verslaggever Bril over persconferentie Q-koorts Straks rond 17.00 geven de ministers Verburg en Klink van respectievelijk Landbouw en Volksgezondheid een persconferentie over de... Q-koorts. Ze maken dan bekend welke maatregelen er worden getroffen. En dat zal naar alle waarschijnlijkheid een ruiming van drachtige geiten zijn. De ministers hebben inmiddels met een brief de Tweede Kamer op de hoogte gesteld. Marcel Bril in Den Haag.

Video en Audio

  • » Reddingsbrigade: zeewater nog te koud Video Met dit weer is het druk aan het strand, maar de Reddingsbrigade waarschuwt dat het zeewater nog te...26 mei 2012, 313 keer afgespeeld
  • » Topdag aan het strand Audio Verslaggever Jeroen de Jager ging op deze zomerse zondag naar het strand, waar het water wel nog...26 mei 2012, 44 keer afgespeeld
  • » Pinkpop merkbaar oudste festival van Nederland Video In het Pinksterweekend trekken duizenden festivalgangers traditioneel naar Pinkpop in het Limburgse...26 mei 2012, 331 keer afgespeeld

Meer video en audio