Mohammed B. zit sinds vrijdag in het Pieter Baan Centrum. De man, die zegt verantwoordelijk te zijn voor de moord op Theo van Gogh, is naar de observatiekliniek van justitie gebracht voor een gedragskundig onderzoek.
Dat heeft een woordvoerder van het Openbaar Ministerie in Amsterdam bekendgemaakt. De rechtbank in Amsterdam had tijdens de eerste openbare zitting van de moordzaak op 26 januari het bevel gegeven om B. te laten observeren in het PBC.
Gewelddadig
De rechtbank vindt dat noodzakelijk omdat de manier waarop van Gogh is vermoord gewelddadig en koelbloedig was. De cineast werd op 2 november omgebracht met een pistool en meerdere messen.
Mohammed B. heeft via zijn advocaat laten weten dat hij niet wil meewerken aan een gedragskundig onderzoek. Hij heeft gezegd dat hij volledig verantwoordelijk wil en kan worden gehouden voor de moord op Van Gogh. Hij wil niets weten van een eventuele verminderde toerekeningsvatbaarheid.
Raadsman Plasman van de verdachte heeft laten weten dat zijn cliënt ook nu nog steeds weigert mee te werken. Dat betekent echter niet dat de onderzoekers in de kliniek niet tot een rapportage kunnen komen.
Het onderzoek duurt ongeveer zeven weken. Het team onderzoekers bestaat uit een forensische psychiater, een psycholoog, een groepsleider en een maatschappelijk werker.
In een rapportage staat een conclusie en een advies. In de conclusie wordt gesproken over een eventuele persoonlijkheidsstoornis en de mate van toerekeningsvatbaarheid. Het advies geeft antwoord op de vraag of de tbs-maatregel gewenst is.
Verhoord
Twee weken geleden is Mohammed B. opnieuw door justitie verhoord over zijn motieven, in het hoofdkwartier van de Amsterdamse politie.
In een aparte ruimte keek een team van deskundigen, onder wie een psychiater, jurist en verhoordeskundige mee. Via een computerverbinding instrueerden ze het verhoorduo van de politie. Alles is op video vastgelegd.
Deze bijzondere aanpak had echter geen enkel resultaat. Na anderhalf uur verhoor had Mohammed B. nog niets gezegd. Bij elke vraag beriep hij zich op zijn zwijgrecht.